Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... moneda - titlu de despagubire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

moneda - titlu de despagubire

avem o dispozitie de primar - legea 10/2001 - aflata la Autoritatea Narionala pentru restituirea proprietatilor

in cazul in care valoarea despagubirii a fost stabilita in EURO in cadrul dispozitiei, in momentul emiterii titlului de despagubire se va transforma suma in lei la cursul din ziua emiterii titlului ?

Eu consider ca nu se pot trece EURO in titlu, corect ? - nu se fac plati decat in RON

Cu toate ca moneda nationala e leul, putea sa treaca in EURO dar in momentul emiterii titlului se va trece echivalentul in lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
dumitru2000 a scris:

avem o dispozitie de primar - legea 10/2001 - aflata la Autoritatea Narionala pentru restituirea proprietatilor

in cazul in care valoarea despagubirii a fost stabilita in EURO in cadrul dispozitiei,

se va reintoarce la emitent pentru a fi corectata ,
conform Constitutiei "2) Moneda naţională este leul, iar subdiviziunea acestuia, banul. În condiţiile aderării la Uniunea Europeană, prin lege organică se poate recunoaşte circulaţia şi înlocuirea monedei naţionale cu aceea a Uniunii Europene"
indreptatitul poate cere si aprecia valoarea si in yeni japonezi , entitatea investita cu solutionarea apreciaza valoarea in moneda nationala indiferent de data platii . Daca moneda este euro in Romania atunci asa este........:)
ContSters7627, utilizator