Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daune morale ron sau lei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daune morale ron sau lei

Rog un sfat. Intr-o cerere de chemare in judecata , pentru daune morale a fost mentionat 5000 lei( gandind suma de 50 milioane vechi)Este corect? Trebuia mentionat ron si daca da, se mai poate indrepta printr-o precizare la urmatorul termen?Multumesc.
Moneda nationala este leul. Deci daca ati vrut sa solicitati daune morale de 5000 lei , adica 50.000.000 lei vechi corect este sa scrieti lei si nu ron. Pentru ca deja peste tot se lucreaza cu lei (*noi, adica ron)....iar inainte de denominalizare nu se scria rol, ci lei.....
Este corect 5000 lei (care in prezent echivaleaza cu 50.000.000 lei vechi).
2007_rozi a scris:

Moneda nationala este leul. Deci daca ati vrut sa solicitati daune morale de 5000 lei , adica 50.000.000 lei vechi corect este sa scrieti lei si nu ron. Pentru ca deja peste tot se lucreaza cu lei (*noi, adica ron)....iar inainte de denominalizare nu se scria rol, ci lei.....

Acelasi raspuns,moneda nationala este leul si nu ron-ul.Deci exprimarea este foarte corecta.
Va multumesc ,pentru punctul dumneavoastra de vedere.Tot asa am vazut si eu problema , dar pentru siguranta am dorit sa vad si parerea altor specialisti in domeniu.
Sintagmele de "lei vechi" si "lei noi" sau "ROL" si "RON" s-au folosit concomitent in "perioada de tranzitie" de la moneda veche la cea denominata.
Astazi exista moneda nationala unica: LEU. Asta inseamna "leu nou" sau "RON".
Multi dintre noi nu ne-am obisnuit inca cu moneda denominata si calculam in lei vechi. Chiar si la unele magazine cand te duci sa cumperi ceva iti spune pretul in lei vechi nu noi, asa cum este scris pe pretul afisat.
Dar pana la introducerea monedei europene (EURO) poate ne vom obisnui.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane