avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Obtinere drepturi din grupe de munca I si II la pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Obtinere drepturi din grupe de munca I si II la pensia de urmas

Buna ziua!
Legat de faptul ca persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de un numar suplimentar de puncte la calcularea pensiei incepand cu 1 octombrie 2008, as dori sa stiu daca soacra mea care beneficiaza de pensie de urmas ar putea sa solicite recalcularea si acordarea drepturilor banesti din urma pentru socrul meu care a decedat in urma cu 4 ani.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:45, 5 Ianuarie 2011
Daca anii respectivi(de grupe) sunt in carnetul de munca,ar trebui sa se regaseasca si in decizia de recalculare din 30/06/2005 si in aceste conditii se poate solicita recalcularea cu plata drepturilor restante incepand cu 01/10/2008.Din postare reiese ca socrul s-a pensionat pana in 31/12/1990.
Socrul meu s-a pensionat in 1993.
Daca pensionarea a fost in anul 1993 diferentele apar inepand cu 01/02/2009.
Socrul meu a iesit la pensie pentru munca depusa si limita de varsta, cu vechime integrala in baza legii nr. 3/1977, incepand cu 1 septembrie 1993 si in decizia de pensionare sunt trecuti ca ani de vechime in grupa a II-a de munca: 23 de ani, 7 luni si 20 de zile.
Intr-o alta decizie, emisa ulterior, in 2005, privind recalcularea pensiei din sistemul public, in conformitate cu prevederile OUG nr. 4/2005, aprobata prin legea nr. 78/2005, coroborate cu prevederile HG 1550/2004 si ale HG 733/2005, s-au stabilit drepturile recalculate, cu mentiunea ca plata drepturilor se va face conform prevederilor HG 733/2005 incepand cu data de 1.09.2005.
Mentionez ca in aceasta ultima decizie nu se fac referiri la anii de vechime in grupa a II-a de munca.
Faceti o cerere electronica la casa locala de pensii de care apartineti,prin care solicitati sa se aplice O.U.G.100/2008 incepand cu 01/02/2009 in dosarul de pensie de urmas cu nr..........(de pe un cupon de pensie de urmas).Astfel de cereri,pe acesta speta gasiti aici:[ link extern ]
Ca si bani pentru cei 23 de ani in grupa II-a,la o pensie de urmas revin 16 lei lunar,la valoarea punctului de pensie de astazi.

Alte discuții în legătură

Lege nr. 192 din 7 iulie 2015 miheala miheala Buna ziua, doresc sa aflu daca de prevederile \"Art. 1691 din legea 192/2015 beneficiaza si mama mea care primeste pensia de urmas dupa tatal meu decedat in ... (vezi toată discuția)
Recalcularea punctului de pensie pentru: grupa i si grupa ii / spor de vechime Marivona Marivona Am doua probleme la care va rog foarte mult sa-mi raspundeti si anume: 1. nu mi s-a recalculat punctajul mediu anual dupa noua lege a pensiilor desi am ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie - perioada lucrata in grupa de munca nevalorificata ioann ioann tatal meu, Precup Ioan, nascut in 28/02/1938, este pensionar din anul 1994, la limita de varsta, cu o vechime completa . Are 37 ani vechime din care 18 ani si ... (vezi toată discuția)