Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensator la concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensator la concediere individuala

Acordarea unui salariu compensatoriu la concediere individuala este obligatorie daca nu este stipulata in contractul colectiv de munca (doar in cel la nivel national)?
Acordarea unui salariu compensator la concedierea individuala este obligatorie.
1. CCM la nivel de unitate nu poate cuprinde clauze la nivel inferior celui din CCM la nivel de ramura sau la nivel national.
2. In asemenea cazuri, ca ale dvs., se aplica clauzele cele mai favoravile salariatului, adica acelea din CCMUNN.
stromelectro a scris:

Acordarea unui salariu compensatoriu la concediere individuala este obligatorie daca nu este stipulata in contractul colectiv de munca (doar in cel la nivel national)?

Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior - art.238 alin.1 C.mun.
Prin urmare, va sunt aplicabile prevederile CCMN.