Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

as dori sa stiu daca se poate face o executare silita la 2 instante diferite
Incuviintarea executarii silite se face de catre o singura instanta competenta material si teritorial.
Daca bunurile debitorului se afla in zone teritoriale diferite, ar fi posibila o executare silita la doua instante diferite.Depinde...art.373 ind. (1) teza ultima ne spune:"..Daca bunurile urmaribile se afla in circumscriptiile mai multor judecatorii, este competent oricare dintre executorii judecatoresti care functioneaza pe langa acestea"; iar art.373 ind.4 (1) "Cand privitor la aceleasi bunuri, se efectueaza mai multe executari silite, instanta de executare in circumscriptia careia a inceput prima executare, la cererea persoanei interesate, va putea sa le reuneasca....".

se poate face si la 5 instante diferite...instante care sa fie competente teritorial.
A se vedea poprirea in bucuresti. 6 Instante
Codul de procedura civila, modificat prin Legea nr. 202/2010 prevede:
Art. 373. - (1) Daca prin lege nu se dispune altfel, hotararile judecatoresti si celelalte titluri executorii se executa de executorul judecatoresc din circumscriptia curtii de apel in care urmeaza sa se efectueze executarea ori, in cazul urmaririi bunurilor, de catre executorul judecatoresc din circumscriptia curtii de apel in care se afla acestea. Daca bunurile urmaribile, mobile sau imobile, se afla in circumscriptiile mai multor curti de apel, este competent oricare dintre executorii judecatoresti care functioneaza pe langa una dintre acestea.
(2) Instanţa de executare este judecătoria în circumscripţia căreia se va face executarea, în afara cazurilor în care legea dispune altfel.
(3) Instanta de executare solutioneaza cererile de incuviintare a executarii silite, judeca contestatiile la executare, precum si orice alte incidente aparute in cursul executarii silite, cu exceptia celor date de lege in competenta altor instante sau organe.
Art. 373 ind. 1. - Cererea de executare silita, insotita de titlul executoriu, se depune la executorul judecatoresc, daca legea nu prevede altfel. Acesta, in termen de cel mult 5 zile de la inregistrarea cererii, va solicita instantei de executare incuviintarea executarii silite, inaintandu-i in copie cererea de executare si titlul respectiv.
Instanta de executare incuviinteaza executarea silita a obligatiei stabilite prin titlul executoriu, printr-o singura incheiere data in camera de consiliu, fara citarea partilor, in termen de cel mult 7 zile de la inregistrarea cererii de incuviintare a executarii silite.
In temeiul incheierii prin care se admite cererea de incuviintare a executarii silite, executorul judecatoresc poate proceda la executarea silita a obligatiei stabilite prin titlul executoriu in oricare dintre formele prev. de lege, dispozitiile art. 371 ind. 1 alin. 3 aplicandu-se in mod corespunzator. Incuviintarea executarii silite este de drept valabila si pentru titlurile executorii care se vor emite de executorul judecatoresc in cadrul procedurii de executare silita incuviintate.
Instanta poate respinge cererea de incuviintare a executarii silite numai daca:
1. cererea de executare silita este de competenta altui organ de executare decat cel sesizat;
2. titlul nu a fost investit cu formula executorie, daca, potrivit legii, aceasta cerinta este necesara pentru pornirea executarii silite;
3. creanta nu este certa, lichida si exigibila;
4. titlul cuprinde dispozitii care nu se pot aduce la indeplinire prin executare silita;
5. exista alte impedimente prevazute de lege.
Incheierea prin care instanta admite cererea de incuviintare a executarii silite nu este supusa niciunei cai de atac. Incheierea prin care se respinge cererea de incuviintare a executarii silite poate fi atacata cu recurs numai de catre creditor, in termen de 5 zile de la comunicare.
...........................................................
Art. 373 ind. 4. - (1) Când privitor la aceleaşi bunuri se efectuează mai multe executări silite, instanţa de executare în circumscripţia căreia a început prima executare, la cererea persoanei interesate, va putea să le reunească, dispunând să se facă o singură executare de către executorul judecătoresc care a îndeplinit actul de executare cel mai înaintat, iar dacă executările sunt în acelaşi stadiu, de către executorul judecătoresc care a început cel dintâi executarea, chiar dacă ele au fost pornite de organe de executare diferite, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
(2) În cazul în care dispune conexarea executărilor, instanţa, prin încheiere, se va pronunţa şi asupra cheltuielilor de executare efectuate până în momentul conexării. Totodată, va dispune trimiterea dosarelor conexate la executorul judecătoresc desemnat potrivit alin. 1.
(3) Desistarea, după conexare, a oricăruia dintre creditorii urmăritori nu va putea să împiedice continuarea exec. de la actul de exec. cel mai înaintat.
;)
Crezi ca nu putem sa dam si noi citate?
Ce faci in cazul dat de mine?
Executor bancar cu competenta teritoriala in toata tara.
Are un debitor din bucuresti sector 5 sa zicem.
In bucuresti sunt 6 sectoare in fiecare sector banci?
Fiecare instanta are competenta pe sectorul ei..
Tu ai inteles altceva din acest topic...
In fine, se poate face o executare la 2 instante? - De cine? Ne lipseste asta. De acelasi executor judecatoresc? Presupunem ca da, asa ar fi logic.
Deci poate solicita acelasi executor incuviintarea la mai multe instante? Da
Q.e.d.

Sau alt caz.
Executor judecatoresc din raza Curtii de Apel Bucuresti.
Poate solicita o incuviintare imobiliara la sector 5 unde este imobilul sa zicem si o incuviintare pt poprire la angajatorul de pe raza Judecatoriei Buftea? Da.
Q.E.D.
godot, utilizator