Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... consilier local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

consilier local

As dori sa-mi aflu care sunt pasii si ce masuri legale se vor pune in aplicare daca un consilier local lipseste consecutiv de la trei sedinte ordinare de consiliu local.
Multumesc ptr.raspunsuri ! Pupici=D>
Simplu: il dati afara; legea nr. 393/2004 - Statutul alesilor locali:
Art. 9. - (1) Calitatea de consilier local sau de consilier judetean inceteaza la data declararii ca legal constituit a noului consiliu ales.
(2) Calitatea de consilier local sau de consilier judetean inceteaza de drept, inainte de expirarea duratei normale a mandatului, in urmatoarele cazuri:
a) demisie;
b) incompatibilitate;
c) schimbarea domiciliului intr-o alta unitate administrativ-teritoriala, inclusiv ca urmare a reorganizarii acesteia;
d) lipsa nemotivata de la mai mult de 3 sedinte ordinare consecutive ale consiliului;
e) imposibilitatea exercitarii mandatului pe o perioada mai mare de 6 luni consecutive, cu exceptia cazurilor prevazute de lege;
f) condamnarea, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva
3) Incetarea de drept a mandatului de consilier se constata de catre consiliul local, respectiv de consiliul judetean, prin hotarare, la propunerea primarului ori, dupa caz, a presedintelui consiliului judetean sau a oricarui consilier.

Deci, daca chiar a chiulit fara justificare, se va promova, motivat, un proiect de hotarare prin care se va constata vacanta locului sau de consilier local.
Kyandra, moderator