Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ref; motivare recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ref; motivare recurs

Buna ziua,
In calitate de parat, asociatie de proprietari, doresc un model de recurs.
termenul de 15 zile si sarbatorile nu ne permite sa angajam un avocat.
Multumesc.
Nu exista modele de recurs pentru ca aceste cereri se motiveaza in fapt si in drept,in functie de problemele existente in dosar.
Potrivit art.302 ind.1 alin.1 C.proc.civ., cererea de recurs va cuprinde, sub sancţiunea nulităţii, următoarele menţiuni:
a) numele, domiciliul sau reşedinţa părţilor ori, pentru persoanele juridice, denumirea şi sediul lor, precum şi, după caz, numărul de înmatriculare în registrul comerţului sau de înscriere în registrul persoanelor juridice, codul unic de înregistrare sau, după caz, codul fiscal şi contul bancar. Dacă recurentul locuieşte în străinătate, va arăta şi domiciliul ales în România, unde urmează să i se facă toate comunicările privind procesul ;
b) indicarea hotărârii care se atacă;
c) motivele de nelegalitate pe care se întemeiază recursul şi dezvoltarea lor sau, după caz, menţiunea că motivele vor fi depuse printr-un memoriu separat ;
d) semnătura .