avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs contencios administrativ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs contencios administrativ

Am avut un proces cu doua capete de cerere si unul a fost respins. Acum am posibilitatea de recurs în 15 zile si am doar o vaga idee despre cum trebuie sa formulez aceasta cerere. Am inteles ca trebuie motivată în drept, cu prevederi ale Codului Civil care fac referire la recurs.
Ma poate ajuta cineva cu un model?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Claudiu Druia , Consilier juridic 11:54, 28 Ianuarie 2009
Nu exista un model stas.Persoana care va formuleaza recursul trebuie sa fi lecturat incheierea/sentinta data in instanta.
succes
radu_al a scris:

Am avut un proces cu doua capete de cerere si unul a fost respins. Acum am posibilitatea de recurs în 15 zile si am doar o vaga idee despre cum trebuie sa formulez aceasta cerere. Am inteles ca trebuie motivată în drept, cu prevederi ale Codului Civil care fac referire la recurs.
Ma poate ajuta cineva cu un model?
Multumesc anticipat.


Trebuie sa citeasca cineva sentinta. In drept, recursul este reglementat in Codul de procedura civila, art. 299-art. 316.
Motivele de recurs sunt prevazute la art. 304 si art. 304 ind. 1.
radu_al a scris:

Am avut un proces cu doua capete de cerere si unul a fost respins. Acum am posibilitatea de recurs în 15 zile si am doar o vaga idee despre cum trebuie sa formulez aceasta cerere. Am inteles ca trebuie motivată în drept, cu prevederi ale Codului Civil care fac referire la recurs.
Ma poate ajuta cineva cu un model?
Multumesc anticipat.


Potrivit art.302. ind1 alin.1 C.proc.civ., cererea de recurs va cuprinde următoarele menţiuni:
a) numele, domiciliul sau reşedinţa părţilor ori, pentru persoanele juridice, denumirea şi sediul lor, precum şi, după caz, numărul de înmatriculare în registrul comerţului sau de înscriere în registrul persoanelor juridice, codul unic de înregistrare sau, după caz, codul fiscal şi contul bancar. Dacă recurentul locuieşte în străinătate, va arăta şi domiciliul ales în România, unde urmează să i se facă toate comunicările privind procesul ;
b) indicarea hotărârii care se atacă;
c) motivele de nelegalitate pe care se întemeiază recursul şi dezvoltarea lor sau, după caz, menţiunea că motivele vor fi depuse printr-un memoriu separat ;
d) semnătura .
Motivele de nelegalitate pe care se intemeieaza recursul sunt prevazute de art.304 si art.304 ind.1 C.proc.civ.
Colegul Elis are dreptate, fiind de adaugat un singur lucru:
In materie de contencios, hotararile sunt supuse recursului. Lipsind calea apelului, recursul (formulat in 15 zile de la comunicare) nu este limitat la motivele de nelegalitate prevazute in art. 304 Cod procedura civila, ci se pot invoca orice motive, instanta de recurs putand sa analizeze cauza sub toate aspectele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ref; motivare recurs petrisor dumitru petrisor dumitru Buna ziua, In calitate de parat, asociatie de proprietari, doresc un model de recurs. termenul de 15 zile si sarbatorile nu ne permite sa angajam un ... (vezi toată discuția)
Ajutoooor!!! recurs !!! rosu gheorghe rosu gheorghe Va rog foarte mult daca ma poate ajuta cineva urgent cu o formulare de recurs conflict de munca!!! (vezi toată discuția)
Cum se face un recurs la o sentinta? stefania_cirja stefania_cirja As dori un sfat pentru ca nu am nici o idee cum se procedeaza. Am primit o amenda rutiera in valoare de 1000 ron si sunt sigura 100% ca am dreptate si am 3 ... (vezi toată discuția)