Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scutire impozit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scutire impozit

indemnizaţia primită de un consilier judeţean pentru participarea la sedinţele de consiliu judeţean sunt considerate salarii? este acesta scutit de plata impozitului pentru aceste indemnizaţii daca are certificat de handicap?
spuneti-mi, va rog si baza legala!
multumesc
Art.55 alin.2 lit a C.fisc.
Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
a) indemnizaţiile din activităţi desfăşurate ca urmare a unei funcţii de demnitate publică, stabilite potrivit legii; ....

Art.55 alin.4 lit. k ind.1 C.fisc.
Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
....