Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inscriere la masa credala?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inscriere la masa credala?

Buna din nou.

Expun din nou o problema la care nu am reusit sa primesc de pe forum pana acum raspunsuri clare. E vorba de o firma fatza de care firma la care lucrez eu are o creanta. Am aflat dela ONRC ca e in dizolvare judiciara, hotarare emisa de tribunal in decembrie 2007. Ceea ce ama aflat de la tribunal este ca inca nu s-a trecut la lichidare. Eu cum procedez acum? Sa fac totusi o cerere la tribunala de inscriere creanta, dar va intreb acum pe ce ar trebui sa ma intemeiez in drept. Nu ma pot intemeia pe 85/2006 pt ca firma nu e in insolventa, unde arfi mers arti. 64 si 65. Din legea 31/1990 in baza caror articole as putea sa imi revendic creanta? Ma poate ajuta cineva? Imi spunea cineva sa fac o somatie de plata, dar nu cred ca mai are sens, stiind deja ca ein dizolvare....probabil ca nu fac nimic decat sa platesc o taxa judiciara de timbru in plus, nu? Mai bine sa fac direct actiunea care imi e necesara. Care ar fi aceea?
Va multumesc mult!
Daca creanta e mai veche de 30 de zile, atunci poti cere tu deschiderea procedurii insolventei. Detalii gasesti tot in Legea 85/2006.
Altfel, cata vreme nu s-a inceput lichidarea firmei, nu ai la ce masa credala sa te inscrii.
Lorena Chirila, Avocat
Cererea de faliment, respectiv pt dechiderea procedurii insolventei nu ar trebui sa fie o creanta care sa depaseasca 10.000 ron? Iti multumesc mult lory.
Ba da (art. 3 pct. 12).
Daca nu te incadrezi, astepti sa deschida altcineva procedura insolventei (daca e cazul) sau sa inceapa lichidarea firmei, iar lichidatorul numit va notifica toti creditorii sa se inscrie la masa credala. Nu poti face cerere inainte de a se incepe lichidarea, pt. ca judecatorul sindic ti-o va respinge ca prematur formulata.
Poti sa urmaresti stadiul procedurii pe [ link extern ] .
Ma gandesc ca ai putea totusi sa incerci varianta somatiei de plata, pt. ca vei obtine o ordonanta inclusiv pt. penalitati (dobanda legala), iar cand te inscrii la masa credala poti depune si ordonanta (creanta ta va fi pret + penalitati).
Lorena Chirila, Avocat
Iti multumesc mult, mult de tot pt ca in sfarsit imi spune cineva ceea ce gandesc si eu. Nu gaseam temei sa ma inscriu la o masa credala atata vreme cat nu s-a numit lichidator. Am sa merg pe ordonanta ce va contine somatia de plata, te tin la curent cu raspunsul judecatorului :). Meriti sa aflii ce s-a intamplat cu o cauza pt care ti-ai dat parerea. Corect?
:) Corect! Si multa bafta!