Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inscriere la masa credala?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inscriere la masa credala?

Buna din nou.

Expun din nou o problema la care nu am reusit sa primesc de pe forum pana acum raspunsuri clare. E vorba de o firma fatza de care firma la care lucrez eu are o creanta. Am aflat dela ONRC ca e in dizolvare judiciara, hotarare emisa de tribunal in decembrie 2007. Ceea ce ama aflat de la tribunal este ca inca nu s-a trecut la lichidare. Eu cum procedez acum? Sa fac totusi o cerere la tribunala de inscriere creanta, dar va intreb acum pe ce ar trebui sa ma intemeiez in drept. Nu ma pot intemeia pe 85/2006 pt ca firma nu e in insolventa, unde arfi mers arti. 64 si 65. Din legea 31/1990 in baza caror articole as putea sa imi revendic creanta? Ma poate ajuta cineva? Imi spunea cineva sa fac o somatie de plata, dar nu cred ca mai are sens, stiind deja ca ein dizolvare....probabil ca nu fac nimic decat sa platesc o taxa judiciara de timbru in plus, nu? Mai bine sa fac direct actiunea care imi e necesara. Care ar fi aceea?
Va multumesc mult!
Eu zic ca somatia nu te ajuta chiar daca o castigi, hotararea nu o vei putea pune in executare.De ce nu te interesezi la T.B. - SECTIA A VII- A daca exista vreun dosar pe rol cu aceasta firma?
Avand in vedere ca pentru societatea debitoare s-a dispus dizolvarea judiciara ( precizezi ca exista hotarare din 2007 ) nu mai este posibila formularea unei cereri de nici un creditor PENTRU DESCHIDEREA PROCEDURII INSOLVENTEI PE LEGEA 85/2006.
La data ramanerii irevocabile a hotararii de dizolvare societatea intra in lichidare potrivit prevederilor legii 31/1990;
potrivit art. 237 alin 7 din aceasta lege in situatia in care in termen de 3 luni de la ramanerea irevocabila a hot de dizolvare nu se procedeaza la numirea lichidatorului , judecatorul delegat de la ORC , la cererea oricarei persoane interesate numeste un lichidator.......

la fel, o cerere pentru emiterea unei ordonante pentru somatie de plata nu este posibila pentru o societate dizolvata, aceasta nu mai are capacitate pentru a sta in proces.
andreea_condor a scris:

Avand in vedere ca pentru societatea debitoare s-a dispus dizolvarea judiciara ( precizezi ca exista hotarare din 2007 ) nu mai este posibila formularea unei cereri de nici un creditor PENTRU DESCHIDEREA PROCEDURII INSOLVENTEI PE LEGEA 85/2006.
La data ramanerii irevocabile a hotararii de dizolvare societatea intra in lichidare potrivit prevederilor legii 31/1990;
potrivit art. 237 alin 7 din aceasta lege in situatia in care in termen de 3 luni de la ramanerea irevocabila a hot de dizolvare nu se procedeaza la numirea lichidatorului , judecatorul delegat de la ORC , la cererea oricarei persoane interesate numeste un lichidator.......

la fel, o cerere pentru emiterea unei ordonante pentru somatie de plata nu este posibila pentru o societate dizolvata, aceasta nu mai are capacitate pentru a sta in proces.

Interesul Daianei este sa nu astepte pana judecatorul delegat de la ORC va numi un lichidator...ci sa declanseze procedura la Legea 85, ceea ce este perfect posibil in speta de fata: judecatorul sindic sesizat cu declansarea procedurii falimentului va dispune direct trecerea pe procedura simplificata, in conformitate cu dispozitiile art. 1 al. (2) lit. e) din lege:
(2) Procedura simplificată prevăzută de prezenta lege se aplică debitorilor aflaţi în stare de insolvenţă, care se încadrează în una dintre următoarele categorii:

a) comercianţi, persoane fizice, acţionând individual;

b) asociaţii familiale;

c) comercianţi care fac parte din categoriile prevăzute la alin. (1) şi îndeplinesc una dintre următoarele condiţii:

1. nu deţin nici un bun în patrimoniul lor;

2. actele constitutive sau documentele contabile nu pot fi găsite;

3. administratorul nu poate fi găsit;

4. sediul nu mai există sau nu corespunde adresei din registrul comerţului;

d) debitori care fac parte din categoriile prevăzute la alin. (1), care nu au prezentat documentele prevăzute la art. 28 alin. (1) lit. b), c), e) şi h) în termenul prevăzut de lege;

e) societăţi comerciale dizolvate anterior formulării cererii introductive;

f) debitori care şi-au declarat prin cererea introductivă intenţia de intrare în faliment sau care nu sunt îndreptăţiţi să beneficieze de procedura de reorganizare judiciară prevăzută de prezenta lege.

In cazul lichidarii conform Legii 85, exista multiple avantaje, cum ar fi posibilitatea antrenarii raspunderii administratorului s.a.m.d. In cazul lichidarii pe Legea 31 am vazut cazuri cand nici dupa 1 an de la dizolvare judecatorul delegat nu a numit lichidator.
Diana , iti multumesc pentru interesul acordat si problemei mele. Ideea este ca e vorba de o creanta mai mica de 10,000, mult mai mica....Nu cred ca as fi putut sa cer deschiderea procedurii insolventei. Singura solutie aplicabila pe care am gasit-o a fost somatia de plata, astfel incat, in momentul in care judecatorul numeste un lichidator si acesta va notifica creditorii, sa vin si eu deja cu hotararea , titlul executoriu obtinut atat pt creanta cat si pt penalitati. Inca nu am nici un raspuns, de abia am depus somatia, de cateva zile.:)
In acest caz ia legatura cu administratia finantelor publice de care apartine societatea respectiva si incearca sa vezi daca nu au ei creante de recuperat-daca ele cumulate cu creanta ta depasesc 10.000 lei, poti avea succes.