Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta potrivit Legii nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta potrivit Legii nr. 263/2010

Buna seara si LA MULTI ANI!

Va rog sa-mi spuneti care este data la care se poate depune dosarul de pensie pentru limita de varsta, in conditiile Legii nr.263/2010, avand in vedere urmatoarele date:
- femeie, data nasterii 18 sept.1955,
- stagiu complet de cotizare: 34 ani, din care 20 ani lucrati in grupa a II-a.
Va multumesc anticipat.
Puteti beneficia de:
1) Pensie pentru limita de varsta incepand cu Septembrie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

2) Pensie anticipata partiala incepand cu Septembrie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;

3) Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Martie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani si 6 luni.
@procmarci

Legea nr. 19/2000 a fost abrogata (raspunsul dvs. este dat conform prevederilor Legii nr. 19/2000).

@angel_a

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 8 luni, varsta standard de pensionare de 60 de ani si 2 luni fiind redusa cu 4 ani si 6 luni pentru perioada lucrata in grupa II de munca.
Va multumesc pentru raspunsuri.

PS: vom "multumi" si alesilor nostri pentru aceasta lege (263) si altele in 2012 si urmatorii:sorry: