Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN popicarie
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN popicarie

O firma are deschis un punct de lucru cu cod CAEN 5630, unde serveste bauturi alcoolice si sucuri. Ar vrea ridice si 2 piste de popice la acelasi punct de lucru, folosirea piste facandu-se contra cost. La ce cod Caen ar trebuie sa se incadreze in acest caz?
Pistele de popice sunt considerate baze sportive.
Pentru aceasta activitate, trebuie sa aveti autorizata activitatea CAEN 9311, Activităţi ale bazelor sportive.
Aceasta clasa include:
- exploatarea spaţiilor de interior sau pentru evenimente sportive în aer liber (deschis închis, sau acoperite, cu sau fără locuri spectator):
 - fotbal, hochei, cricket, rugby
 - pentru pistele de curse auto, câine, cursele de cai
-piscine
- domeniul sporturilor de iarnă
- arene si stadioane
 -arene de hochei pe gheaţă
 -box
- arene de cursuri de golf
 piste de bowling
- organizarea şi funcţionarea unor evenimente în aer liber sau interior sport pentru profesionişti sau amatori de către organizaţiile cu facilitati proprii.

Aceasta clasa include gestionarea şi furnizarea de personal de a opera aceste instalaţii.

Aceasta clasa exclude:
- exploatarea teleschiuri, vezi 49.39
- închirierea de recreere şi echipament de sport, vezi 77.21
- activităţi de fitness, vezi 93.13
- activităţi de parc şi de plajă, vezi 93.29
Marcel Mihalache, Avocat
Parerea mea e ca este pretabil codul 9329- Alte activitati recreative si distractive n.c.a.
Cod Caen 5610 Restaurant nu include si activitati de divertisment, respectiv popicarie?
Orice clasa din nomenclatorul CAEN are specificatii cu ce anume include acea clasa si ce exclude.
Daca vreti, mai cititi odata raspunsul meu, vedeti undeva activitate de restaurante?