Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce coduri CAEN sa aleg pt un SRL-D
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce coduri CAEN sa aleg pt un SRL-D

Buna ziua,
Pentru infiintarea unui SRL-D in vederea obtinerii de finantare nerambursabila (10 000 eur) as dori sa ma ajutati in alegerea codurilor CAEN potrivite pentru urmatoarele activitati (tinand cont de limitarea de 5 grupe CAEN):
1. club de dans, balet, gimnastica pentru copii de la 3 la 12 ani
2. in acelasi loc si o sala in care adultii pot face pilates, aerobic
3. tot in acelasi loc mic magazin de vanzare costume de dans si accesorii crosetate
4. website de prezentare a clubului de dans
5. productie de accesorii/haine crosetate pentru copii (costumase), sau adulti (fulare, esarfe, costume de baie crosetate)
6. magazin online pt produsele crosetate
7. magazin online pentru cursuri digitale/video/cu access exclusiv online de scurta durata (1-3 ore) - traininguri de project management de ex
va multumesc anticipat
grupa 855 Alte forme de invatamant
caen 8551 Invatamant in domeniul sportiv si recreational
8552 Invatamant in domeniul cultural ( limbi straine, muzica, teatru, dans, arte plastice, etc. )
8553 Scoli de conducere ( pilotaj )
8559 Alte forme de invatamant n.c.a.
grupa 856 Activitati de servicii suport pentru invatamant
caen 8560 Activitati de servicii suport pentru invatamant
4719 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse
nealimentare
476 Comert cu amanuntul de bunuri culturale si recreative, in magazine specializate
4761 Comert cu amanuntul al cartilor, in magazine specializate
4762 Comert cu amanuntul al ziarelor si articolelor de papetarie, in magazine specializate
4763 Comert cu amanuntul al discurilor si benzilor magnetice cu sau fara inregistrari audio/video, in
magazine specializate
4764 Comert cu amanuntul al echipamentelor sportive, in magazine specializate
477 Comert cu amanuntul al altor bunuri, in magazine specializate
4771 Comert cu amanuntul al imbracamintei, in magazine specializate
4772 Comert cu amanuntul al incaltamintei si articolelor din piele, in magazine specializate
63 Activitati de servicii informatice
631 Activitati ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6312 Activitati ale portalurilor web
buna ziua,
multumesc pt raspuns insa as mai avea niste nelamuriri:
1. ore de aerobic/pilates/yogilates care se fac fara aparate de fitness de obicei, la ce cod CAEN ar trebui sa le incadrez: 8551 sau 9311?
2. nu am considerat deloc CAEN 9313 pornind de la ideea ca orele de aerobic ca act secundara in clubul de dans nu constituie centru de fittness (de asemenea lipsa aparatelor de fitness) - e corect sa gandesc asa?

p.s. SRL-D ma limiteaza la 5 grupe CAEN si de aceea e importanta alegerea, pt ca nu pot sa le pun pe toate.
Cu multumiri anticipate,
Raluca
Dupa parerea mea, activitatile pe care vreti sa le desfasurati, nu se in cadreaza la 8551, ci la 9311:

9311 Activităţi ale bazelor sportive
Această clasă include:
- exploatarea instalaţiilor destinate evenimentelor sportive desfăşurate în sală sau în aer liber:
-stadioane de fotbal, hockey, cricket, rugby
-piste pentru cursele de automobile, câini, cai
-bazine de înot şi stadioane
-stadioane de atletism
-arene şi stadioane pentru sporturi de iarnă
-arene de hochei pe gheaţă
-arene de box
-terenuri de golf
-piste de popice
-organizarea activităţilor sportive în săli sau în aer liber, pentru profesionişti sau amatori, de către întreprinzători care dispun de instalaţii proprii
Această clasă include administrarea şi asigurarea personalului pentru a pune în funcţiune aceste facilităţi.

Această clasă exclude:
-funcţionarea de schi-lifturi pentru schiuri, vezi 4939
-activităţi de închiriere de echipament recreativ şi sportiv, vezi 7721
-activităţi ale centrelor de fitness, vezi 9313
-activităţi ale parcurilor şi plajelor, vezi 9329

La 8551 avem:

8551 Învăţământ în domeniul sportiv şi recreaţional
Aceasta include furnizarea de învăţământ în activităţi sportive pentru grupuri sau persoane prin intermediul taberelor sau şcolilor. Sunt incluse de asemenea taberele de pregătire sportivă, serale şi de zi. Nu include şcoli, colegii şi universităţi. Pregătirea poate fi asigurată în diverse amplasamente, cum sunt facilităţi ale unităţii sau facilităţi de instruire ale clientului, instituţii de învăţământ sau prin alte mijloace. Pregătirea oferită în această clasă este organizată formal.
Această clasă include:
-pregătire sportivă (baseball, basket, cricket, fotbal etc.)
-tabere, pregătire sportivă
-pregătirea gimnaştilor
-pregătirea pentru călărie, academii sau şcoli de echitaţie
-pregătirea în domeniul nataţiei
-pregătirea de instructori sportivi profesionişti , antrenori de sport
-pregătirea în arte marţiale
-pregătirea în domeniul jocurilor de cărţi (cum ar fi bridge)
-pregătirea în domeniul yoga

Această clasă exclude:
-învăţământul în domeniul cultural, vezi 8552