Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata in 2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata in 2011

La ce varsta se poate iesii la pensie in 2011, pensi a anticipata este valabila in 2011 ? legea 118/2010 este pana la 31.12.2010 !
Depinde de mai multi factori, depinde de grupa, depinde de stagiu de cotizare.
Vedeti noile prevederi ale L.263/2010.

Art. 53
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului minim de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului complet de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

Legea 118/2010 are cateva articole care sunt valabile numai pana la 31.12.2010.
Art. 16. — (1) Prevederile art. 1—3, art. 5, art. 6 alin. (1), precum si cele ale art. 9—14 se aplica pana la 31 decembrie 2010.
(2) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011 se vor aplica politici sociale si de personal care sa asigure incadrarea in nivelul cheltuielilor bugetare rezultate ca urmare a aplicarii masurilor de reducere a acestora adoptate in cursul anului 2010, in conditiile Legii-cadru nr. 330/2009, precum si cu respectarea prevederilor legii bugetului de stat si ale legii bugetului asigurarilor sociale de stat pentru anul 2011.

Pensia anticipata/anticipata partial se acorda in conformitate cu noua lege 263/2010 (vezi art.62-67), reducerea fiind de 5 ani din varsta standard de pensionare prevazuta in anexa 5 si cu depasirea stagiului complet de cotizare (cu pana la 8 ani ptr. pensie anticipata partial si peste 8 ani ptr. pensia anticipata).
Multumesc mult entru raspuns.