Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura in format PDF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura in format PDF

Factura trimisa prin email in format PDF fara semnatura/stampila este valabila?
(Factura va fi trimisa catre o companie din S.U.A.)
Este valabila in raport cu cine ? In raport cu firma partenera poate fi considerata valabila daca este recunoscuta de catre aceasta, dar poate sa nu fie recunoscuta ca valabila de catre autoritatile statului.
Daca mi-o trimiteti mie poate ca eu o consider valabila , dar ca sa o pot pune la dosarul tranzactiei si sa fie recunoscuta de catre fiscul roman va trebui sa indeplineasca anumite conditii.
In esenta valabilitatea este o notiune relativa care depinde de un sistem referential.
Este mai bine sa va clarificati aceasta problema direct cu partenerul de afaceri, nu intreband pe internet.
Ma intereseaza in primul rand daca este considerata valabila de catre autoritatile statului român.
Da, este considerata valabila.Puteti merge cu ea la vama pentru a verifica inca o data.

Din cunostintele mele,factura externa trebuie sa contina urmatoarele date de identificare:

1.Nume exportator (cu toate datele de identificare-adresa,conturi bancare si filiala bancii unde este deschis contul)
2.Nume importator (cu toate datele de identificare-la fel ca la poz.1)
3.Numar factura
4.Data factura
5.Descrierea marfurilor ,bunurilor sau serviciilor prestate
6.Codul tarifar
7.U/M
8.Cantitate
9.Pret unitar
10.Valoare
11Conditii de livrare
12.Termen de plata si modalitatea de efectuare a acesteia.
Este vorba de o factura pentru servicii, deci cateva puncte cred ca pot fi excluse.