Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... reactualizare leu-dolar 1947
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

reactualizare leu-dolar 1947

uitandu-ma pe o solicitare facuta pe forum in legatura cu posibilitatea reactualizarii valorilor leului si a dolarului din 1947 pana astazi, am observat ca a fost citit de peste 2000 persoane. Inseamna ca, in situatia mea se afla si alte persoane.
As dori sa comunic celor interesati ca, desi nu exista reglementari in domeniu, desi "marii specialisti" de la universitati de stat si particulare nu au dorit sa raspunda solicitarii mele, iar altii mi-au cantat prohodul, am reusit, deocamdata pe fond, sa castig procesul cu statul roman.
Metoda admisa de instanta este echivalarea acoperirii in aur a leului si dolarului din 1947 cu valoarea la zi a aurului. Sa vedem ce va mai fi.
S'altare!
BNR publica zilnic pretul gramului de aur (XAU), acum este 133,6655 RON gramul.
lanton a scris:

Buna ziua,
Am o speta asemanatoare, si m-ar interesa daca imi puteti spune ce continut de aur ati luat in considerare in 2010 pt. 1 leu. Eu trebuie sa fac o reactualizare pentru intervalul 1952 - 2010. Pt. 1952 am echivalarea acoperirii in aur a leului (79.35mg/leu), insa nu imi este clar pt. 2010 ce nivel ar trebui sa folosesc.

Va multumesc mult.

Pentru mine s-a folosit cursul publicat de BNR in ziua cand instanta a dispus efectuarea expertizei.
In prima faza, si mie mi-a parut rau ca nu am cerut ca plata sa se faca la cursul zilei din ziua platii. Acum imi pare bine, cursul fiind mai mic decat in ziua calculelor facute de expert.
Ca noutate, va spun ca, paratul- statul roman a introdus apel si cere folosirea reactualizarii folosite la legea 10/2001, adica 1 leu 2001 pentru1303,33 lei 1948.
Verificati daca nu iesiti mai bine folosind reactualizarea pentru Legea 10/2001.
Succes si dv si mie.:D
In cazul meu Instanta a solicitat actualizarea din 1952 pana in prezent in functie de indicele de inflatie. Daca pornesc de la valoarea leului stabilita pentru L10/2001 ar trebui sa echivalez leul din 1952 (dupa stabilizare), cu 20 lei din 1948 . Asta ar insemna ca 1 leu din 1952 echivaleaza cu 26.066 lei in 2001.
In acelasi timp, daca s-ar considera ca in intervalul 1952-1971 procesul inflationist a fost aproape inexistent, si as actualiza suma incepand cu anul 1971 (anul din care exista date referitoare la indicii de infaltie), suma obtinuta in 2001 este de aprox. 10 ori mai mica decat decat cea stabilita prin rationamentul de mai sus.
In aceasta care varianta vi se pare mai corecta?
S'altare,
Parerea mea este sa respingeti ideea recalcularii tinand seama de inflatie. Pentru ca, asa cum ati spus si dv, dupa 1947 si, pana in 1991 (asa am eu informatii), nu s-a mai tinut aceste evidente. Eu am mers personal la institutul de statistica( se afla langa casa poporului), unde mi s-a comunicat- pe loc- in scris, ca nu exista astfel de evidente. Va vor pune la dispozitie datele cu privire la inflatia din 2001, dupa aparitia echivalarii facute in cazul Legii 10/2001, pana in prezent.
Tinand seama ca dv aveti un motiv de inceput ferm, adica in anul in care s-a facut a doua stabilizare (1952) si avand si stabilita acoperirea in aur in acel moment, daca s-ar aplica metoda acceptata de instanta de judecta din cazul meu, ar trebui sa va hotarati: ori cereri o echivalare dupa pretul aurului publicat de BNR in ziua judecarii pricinii, ori invederati instantei ca expertul numit, sa faca echivalarea numai na cantitatii de aur care se putea cumpara in 1952 cu banii pe care doriti sa-i echivalati, iar plata sa se faca la pretul aurului publicat de BNR in ziua platii.
Aici imi este greu sa dau un sfat. Asa cum am spus, in mai 2010, cand s-a facut expertiza in cazul meu, aurul era ceva peste 134 lei/gr. Acum o saptamana, era peste 145 lei, azi, este 133,6655. In orice caz, cititi si lucrarea lui Victor Axenciuc- Pe urmele leului nostru, pe care o gasiti pe net, dar nu acceptati calculul in functie de inflatie. Prezentati ca proba actul emis de inst. de statistica si cereti calcularea in functie de acoperirea in aur.
S'altare si noroc si dv. si mie.