Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... COMERT INTRACOMUNITAR
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

COMERT INTRACOMUNITAR

Buna ziua,
am si eu nevoie de ajutor. Am speta urmatoare.
vreau sa cumpar legume de la un agricultor pentru a le vinde in alta tara din Comunitatea Europerana. Deci este comert intracomunitar.
Agricultorul este roman si poate sa imi dea marfa prin borderou de achizitie sau factura cu TVA.
Si eu sunt platitor de TVA.
Cum fac sa deduc TVAul ? Eu trebuie sa fac factura catre cumparatorul meu din comunitatea eurpeana fara TVA.
Cum se face asta?
Agricultorul imi faca factura cu TVA eu platesc asa cum e si fac mai departe fara TVA dar cu Tvaul inclus in pret???? cum se procedeaza? va rog ajutati-ma!!!!
A doua intrebare este: cu ce documente transmit eu marfa pe drum catre cumparatorul meu? Factura normala? Invoice? si ce alte acte sunt necesare.???
Va multumesc mult...Astept ajutorul vostru!!!
Se emite Invoice, in care precizati atat RO al firmei vanzatoare, cat si atributul fiscal al firmei cumparatoare. Mai trebuie sa justificati transportul, adica contractul de transport - CMR; CIM; etc. functie de modalitatea aleasa.
pentru a beneficia de scutire de la plata TVA pentru livrare comunitara trebuie sa detineti codul de inregistrare in scopuri de TVA furnizat de catre clientul dvs din alt stat membru; de asemenea marfurile trebuie sa se fie supuse unui transport intracomunitar, adica sa aveti dovada transportului, in functie de clauzele contractuale.
flexweb a scris:

Buna ziua,
am si eu nevoie de ajutor. Am speta urmatoare.
vreau sa cumpar legume de la un agricultor pentru a le vinde in alta tara din Comunitatea Europerana. Deci este comert intracomunitar.
Agricultorul este roman si poate sa imi dea marfa prin borderou de achizitie sau factura cu TVA.
Si eu sunt platitor de TVA.
Cum fac sa deduc TVAul ? Eu trebuie sa fac factura catre cumparatorul meu din comunitatea eurpeana fara TVA.
Cum se face asta?
Agricultorul imi faca factura cu TVA eu platesc asa cum e si fac mai departe fara TVA dar cu Tvaul inclus in pret???? cum se procedeaza? va rog ajutati-ma!!!!
A doua intrebare este: cu ce documente transmit eu marfa pe drum catre cumparatorul meu? Factura normala? Invoice? si ce alte acte sunt necesare.???
Va multumesc mult...Astept ajutorul vostru!!!

Vedeti Codul fiscal si normele
Scutiri pentru exporturi sau alte operatiuni similare, pentru livrari intracomunitare si pentru transportul international si intracomunitar

Art. 143. - (1) Sunt scutite de taxa: