Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

Buna ,

As dori sa stiu si eu , cine va plati tva-ul in urmatorul caz:

Firma de transport marfa , casa de expeditie si beneficiarul sunt din ROMANIA SI SUNT PLATITOARE DE TVA
FIRMA DE TRANSPORT FACTUREAZA CASA DE EXPEDITII , CUM VOM FACTURA CU TVA SAU FARA ? DACA TRANSPORTUL SE EFECTUIAZA DIN RUSIA IN ROMANIA

ASTEPT RASPUNS DACA SE POATE URGENT:)

MULTUMESC ANTICIPAT
se poate factura fara tva daca transportul are legatura directa cu un import de bunuri efectuat din rusia in romania.

ART. 143 cod fiscal
Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar

(1) Sunt scutite de taxă:
d) prestările de servicii, inclusiv transportul şi serviciile accesorii transportului, altele decât cele prevăzute la art. 141, dacă acestea sunt direct legate de importul de bunuri şi valoarea acestora este inclusă în baza de impozitare a bunurilor importate potrivit art. 139

Documentele pe baza cărora se justifică scutirea de taxă sunt:
a) factura, care trebuie să conţină informaţiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal sau, după caz, pentru persoanele care prestează efectiv serviciul de transport, documentul specific de transport, dacă acesta conţine cel puţin informaţiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal;
b) contractul încheiat cu beneficiarul;
c) documentele specifice de transport în funcţie de tipul transportului, sau, după caz, copii de pe aceste documente - convenţia referitoare la contractul de transport internaţional de mărfuri pe şosele (CMR), carnetul TIR şi, după caz, documentul de tranzit vamal comunitar T1
d) documentele din care să rezulte că bunurile transportate au fost importate în Comunitate şi că valoarea serviciilor este inclusă în baza de impozitare a bunurilor importate.