Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Stat salarii la Conventii Civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Stat salarii la Conventii Civile

Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti cum arata un stat de salarii la Conventii Civile?

Daca aveti un model mi-l puteti trimite pe adresa: cristina.vasile@helion2000.ro ???

Va multumesc foarte mult
Conform legii nr. 200/2008 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 91/2007 pentru modificarea si completarea unor acte normative din domeniul protectiei sociale si care a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 725 din 27.10.2008:
La articolul I punctul 15, articolul 26 va avea urmatorul cuprins:
„Art. 26. — (1) Contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentand:
a) prestatii suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
b) diurne de deplasare si de delegare, indemnizatii de delegare, detasare si transfer, drepturi de autor, precum si venituri primite in baza unor conventii civile sau contracte de colaborare;
c) participarea salariatilor la profit.
(2) Sumele asupra carora nu se datoreaza contributia de asigurari sociale, prevazute la alin. (1) lit. b) si c), nu se iau in considerare la stabilirea prestatiilor din sistemul public de pensii.”