Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Stat salarii la Conventii Civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Stat salarii la Conventii Civile

Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti cum arata un stat de salarii la Conventii Civile?

Daca aveti un model mi-l puteti trimite pe adresa: cristina.vasile@helion2000.ro ???

Va multumesc foarte mult
Noile prevederi nu sunt cu mult mai clare in ceea ce priveste stabilirea categoriei din care fac parte aceste veniturile obtinute in baza unei conventii civile. Legiuitorul le include în continuare în categoria veniturilor din activitãti independente, cu obligatia retinerii la sursã a unui impozit anticipat de 10%. Aceleasi venituri insa pot fi incluse in categoria altor venituri, pentru care impozitarea se face la sursa si este finala (prin aplicarea cotei de impozit de 16%).
Textul de lege nu este nici pe departe coerent in formularea acestor variante. Din fericire, vin normele metodologice, care stabilesc ca incadrarea intr-o categorie sau in alta tine de optiunea beneficiarului de venit:
„661. Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati desfasurate pe baza contractelor/conventiilor civile, incheiate potrivit Codului civil, au dreptul sa opteze, pentru impunerea venitului brut cu cota de 16%, impozitul fiind final, potrivit art. 78 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.“
Atentie insa, pentru ca impozitarea sa fie finala, optiunea trebuie exprimata in scris „in momentul incheierii fiecarei/fiecarui conventii/contract civil si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestei/acestui conventii/contract.
Si totusi, exista un formlar tip prin care beneficiarul de venituri sa exercite in scris obtiunea pentru impozitare finala cu 16% in momentul semnarii contractului/conventiei civile sau aceasta obtiune se scrie ca si clauza in contractul/conventia propriuzis/a? Stie cineva? Multumesc.
morfeus a scris:

Si totusi, exista un formlar tip prin care beneficiarul de venituri sa exercite in scris obtiunea pentru impozitare finala cu 16% in momentul semnarii contractului/conventiei civile sau aceasta obtiune se scrie ca si clauza in contractul/conventia propriuzis/a? Stie cineva? Multumesc.

Potrivit prevederilor din Titlul III “Impozitul pe venit” din CF (art.41, art.43, art.78 alin. (1) lit. e) coroborat cu prevederile cap. II ), veniturile obtinute de persoanele fizice din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil au urmatorul tratament fiscal:
- cota de impozit = 16%
- baza impozabila = venitul brut realizat
- optiunea de a alege intre doua modalitati de impunere, prin considerarea venitului: (1) venit din activitati independente, sau (2) venit din alte surse

Considerarea acestor venituri drept “venituri din alte surse”, in conformitate cu prevederile art.78, pe baza optiunii exercitate de catre beneficiar la semnarea contractului, caz in care se respecta urmatoarea procedura:

beneficiarul va exercita optiunea in scris, in momentul incheierii fiecarei/fiecarui conventii/contract civil, fiind aplicabila venitului realizat ca urmare a activitatii desfasurate in baza acestei/acestui conventii/contract;
platitorul de venit va calcula impozitul prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului brut, acesta reprezentand impozit final, asa cum se mentioneaza la art.79;
platitorul de venit va retine impozitul astfel calculat din venitul realizat,
platitorul de venit va vira impozitului retinut Termen de plata: maxim 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut.
platitorul de venit va depune la organul fiscal competent Formularul 205 „Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit “, potrivit art.78 (optiune cu impozit final de 16%); Termen declarare: maxim 30 iunie a anului fiscal curent pentru anul expirat,
platitorul de venit va declara impozitul pe venit calculat si retinut in Formularul 100 „Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat”, potrivit OpANAF nr.101/2008. Termen declarare: lunar
De fapt intrebam daca se scrie un document separat in care sa se exprime aceasta optiune (venit din activitati independente sau venit din alte surse) si care sa se ataseze la contract/conventie sau daca se scrie direct in contract/conventia civila ca si parte integranta din acesta, la clauze finale de exemplu.
morfeus a scris:

De fapt intrebam daca se scrie un document separat in care sa se exprime aceasta optiune (venit din activitati independente sau venit din alte surse) si care sa se ataseze la contract/conventie sau daca se scrie direct in contract/conventia civila ca si parte integranta din acesta, la clauze finale de exemplu.

Si daca se scrie, totusi, optiunea in contract/conventia civila, trebuie mentionate exact articolele din Codul Civil si Codul Fiscal in baza carora s-a ales acea optiune? De exemplu cum ati scris dumneavoastra: "potrivit prevederilor din Titlul III “Impozitul pe venit” din CF (art.41, art.43, art.78 alin. (1) lit. e) coroborat cu prevederile cap. II ".