Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit microintreprinderi

Am fost microintreprindere pana la 01.02.2010, cand a fost suspendata activitatea pana pe 13.12.2010. La reluarea activitatii pe 13.12.2010 nu aveam nici-un angajat, acestia urmand a fi angajati de la 01.01.2011 cand incepea activitatea propriu zisa.
Putem, in aceste conditii , sa optam pentru impozitul pe venit in anul 2011 intrucat avem o cifra de afaceri sub 100000 Euro.

Cu aleasa consideratie,

Constantin Zvanca

La data de 01.02.2010 nu aveati cum sa mai fiti platitor de impozit pe venitul microintreprinderilor deoarece de la data de 01.01.2010 din oficiu anaf-ul a modificat vectorul fiscal in sensul modificarii si trecerii la impozit pe profit.Daca nu indepliniti conditia ca la data de 31.12.2010 sa fi avut cel putin 1 salariat nu puteti opta pentru a trece ca si platitor de impozit pe venit 3%.
Daca insa faceti angajarea retroactiv si indepliniti conditia ca la data de 31.12.2010 sa aveti un salariat si la data de 01.01.2010 ati trecut conform legii la impozit pe profit puteti opta incepand cu 01.01.2011.
Cel mai bine verificati vectorul fiscal la anaf.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil