avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Microintreprinderi

Referitor la informaţiile apărute în mass-media cu privire la impozitarea microintreprinderilor, începând cu 1 ianuarie 2011, Ministerul Finanţelor Publice face următoarele precizări:
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, ca sistem opţional de impozitare pentru persoanele juridice române, a intrat în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2011 în conformitate cu prevederile OUG nr.117/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr.571/2003 privind codul şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale şi este reglementat la Titlul IV1.
Toate microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului pe venit începând cu 1 ianuarie 2011, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 1121 la data de 31 decembrie 2010. Nu se ia în considerare statutul de microîntreprindere până la data de 31 decembrie 2009.
Opţiunea se exercită, până la data de 31 ianuarie a fiecărui an pentru care se doreşte aplicarea acestui sistem de impozitare dacă sunt îndeplinite condiţiile cerute de lege la data de 31 decembrie a anului anterior.
Microîntreprinderile nu mai pot aplica acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 1121 .

Am luat de pe site-ul ANAF. Intrebarea mea ar fi, ca in cazul in care microintreprinedile, care au devenit automat platitoare de impozit pe profit din 1 mai 2009 , mai pot opta sa redevina microintreprideri cu impozit de 3 % pe venit ?
Cel mai recent răspuns: se7en , utilizator 11:25, 11 Ianuarie 2011
Da, mai pot opta, daca la 31 dec 2010 indeplineau conditiile.

Succes!
O intrebare: daca firma a fost suspendata in 2010, o pot reactiva acum si sa aleg impozit de 3%? Teoretic nu se respecta conditiile, pentru ca la 31.12.2010 firma nu avea niciun angajat, fiind suspendata.

Multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 3% pentru microintreprinderi valeriurv valeriurv Ce documente trebuie sa prezint la sectia financiara (vezi toată discuția)
Impozit pe venit -microintreprinderi 2011 ! 1horace 1horace sint o firma prestatoare de servicii ,infintata in 28 nov 2010.In nov si dec.s-au facturat 5000 eur ,in ian 2011 am facut doua carti de munca (eram in ... (vezi toată discuția)
Microintrepridere sau nu? madylumy madylumy buna seara, am si eu o intrebare: am o firma care functioneaza din 2002 si de cativa ani inregistreaza pierderi, as dori sa stiu daca e mai bine sa trec la ... (vezi toată discuția)