Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hypermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hypermarket

buna seara. am fost in dupa-amiaza aceasta la [EDITAT],si tot plimbandu-ma printre raion,ma uit la cateva produse,care pe langa ca erau desfacute,aveau si capacul deteriorar,rupt,sucit in 10 parti.Vad un produs,spray pentru masina,de curioasa ma uit la el,sa vad cum miroase.Bun!Desfac capacul,si mai avea acolo ceva capac transparet,care credeam eu,se descompunea din capacul sprayului.Nu mirosea nicium.Pulverizez un pic sa vad totusi ce miros are,daca are vreunul specific.Fac ceva cumparaturi,si cand sa ies ma asteapta domnu' de la paza,cu produsele in mana,spunandu-mi ca am rupt sigilul,si ca tre' sa le platesc.Ma conformez,fara sa imi dau seama pe moment ca alte produse is desfacute pe acelasi raft si stau acolo de luni intregi.La sfarsit,domnul,"dragut" de fel,imi cere o copie de pe chitanta,sau sa ii las chitanta cum ca am achitat produsele.Ce mai urmeaza in acest sens?Adica se poate trece la ceva mai grav,identificare dupa camerele video,sau instanta sau alte cele?Mentionez ca nu intentionam nicidecum sa le fur :-j ci din pura curiozitate.
ContSters20980, utilizator
Nu o sa vi se mai intample nimic pentru ca nu au ce sa va faca in astfel de cazuri nici macar nu trebuia sa platiti produsele alea ca nu sunteti obligata sa le platiti pentru ca ele sunt de slaba calitate. Stati linistita si data viitoare mai atenta !
In mod logic, daca ati platit produsele nu ar trebui sa mai urmeze ceva. Regula este ca "produsele de acest gen nu se incearca"...
Le-ati incercat si le-ati lasat pe raft sau au fost gasite asupra dv? Se intelege ca le-ati lasat pe raft, dar v-au... asteptat la iesire...
da,le-am lasat pe raft.De asta sunt acum oarecum "indignata".Imi pare oarecum rau ca le-am platit,ca printre miile de produse desfacute,si-au gasit fraiera care sa le plateasca.Oricum,nu au fost nu-stiu ce,ambele au costat 40 de lei,atata ca restul produselor cu,capacul spart de ce nu au fost platite de aceia care le-au desfacut?:-??X-(X-(
crina21, utilizator
Cum ati spus dv, cu alte cuvinte: pe ceilalalti nu i-au "prins"... Ati fost la locul nepotrivit in momentul nepotrivit... :(
Dar acum stiti ca nu trebuie sa incercati... deodorantele in supermarket... Aceasta sa fie singura paguba de care aveti parte in viata! :)
Era un spray pentru masina,cica ceva pentru dezghet cu miros de vanilie!de asta ma miram si eu ;)) si curiozitatea a facut ca actiunea in sine sa clacheze :(:(
Va multumesc frumos pentru rapiditatea raspunsurilor,imi faceam griji la un moment dat pentru ca citisem un subiect aproape asemanator aici pe avocatnet,doar ca persoana cu pricina furase din magazin produse alimentare in valoare de 900 mii lei (vechi probabil).Aici pomenea de aflarea identitatii cu ajutorul camerelor de vedere,de supraveghere.Mentionez de asemenea ca nu mi-a cerut niciun proces verbal,sau sa vad ca il face careva inaintea mea.Doar chitanta i-am lasat-o in original,si desigur scuzele de rigoare pentru ca nu stiam de sigil,care de altfel nu era un sigil ca altele,ci existenta a al doilea-capac a fost de fapt sigilul.Pe langa asta,am mai suportat si vorbele murmuroase ale doamnei de la casa,"puteai sa le aduci direct la casa sa le platesti daca tot te-ai uitat la ele" #-o
crina21, utilizator