Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mojorare salarii conform noului contractului colectiv ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mojorare salarii conform noului contractului colectiv la nivel national

As dori sa stiu daca pot sa duc la ITM actele aitionale cu modificarile prevazute de contractul colectiv la nivel national desi nu s-a publicat in MO?
Nu va mai duceti la ITM
luati un formular de act aditional
il completati si il puneti la dosarul salariatului
cin ei si controleaza daca aveti act aditional intocmit
NU SE MAI DEPUNE LA EI pentru ca e aferent lunii Ianuarie 2011
daca o sa am timp incarc eu actul aditional pe care l-am luat de la ei acum 2 zile la sectiunea documente utile
Buna ziua. CCM nu se publica in Mo ci se depune spre inregistrare la directia de munca. Inca nu a fost depus deci mai asteptati putin.
Nu mai puteti duce la ITM pentru ca incepand cu 01.01.2011 nu se mai primeste nici un act la itm. Va trebui sa le faceti si sa le respectati.
Ma reveream la contractul unic la nivel national, care s-a incheiat dar nu s-a publicat in MO!
Deci la ITM nu mai duc nimic nici contracte nici decizii nici acte adit.!
Conform prevederilor art. 298, alin.3 din Codul muncii, cu modificările si completările ulterioare, la 1 ianuarie 2011 se abrogă dispoziţiile Decretului
nr. 92/1976 privind carnetul de muncă.
Prin urmare, de la 1 ianuarie 2011 încetează existenţa carnetului de muncă,
după această dată evidenţa muncii realizându-se electronic prin intermediul registrului general de evidenţă a salariaţilor reglementat prin Hotărârea de Guvern nr. 161/2006 cu modificările şi completările ulterioare.
Începând cu 01.01.2011, nu se vor mai înregistra la inspectoratele teritoriale
de muncă, contractele individuale de muncă. Acestea se vor înregistra în format electronic în registrului general de evidenţă a salariaţilor în conformitate cu prevederile legale aflate în vigoare.
De asemenea, începând cu 01.01.2011 nu se vor mai depune la inspectoratele teritoriale de muncă actele privind executarea, modificarea, suspendarea şi încetarea contractelor individuale de muncă.
Până la data de 25 ianuarie 2011, angajatorii vor depune la inspectoratele
teritoriale de muncă, dovezile de calcul a drepturilor salariale aferente lunii Decembrie 2010.
Plata comisionului şi depunerea declaraţiei aferente lunii decembrie 2010 se
vor efectua şi depune până la data de 25.01.2011.
Începând cu luna ianuarie 2011 nu se va mai efectua plata comisionului
datorat (0,75% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora inspectoratele
teritoriale de muncă le păstrează şi le completează carnetele de muncă, respective 0,25% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora inspectoratele teritoriale de muncă le prestează serviciile constând în verificarea şi certificarea legalităţii înregistrărilor efectuate de către aceştia). Începând cu luna ianuarie 2011 nu se va mai întocmi şi depune declaraţia aferentă comisionului datorat.

Sper ca v-am lamurit cat de cat.
Popa Adrian, Contabil
lucian__ a scris:

Buna ziua. CCM nu se publica in Mo ci se depune spre inregistrare la directia de munca. Inca nu a fost depus deci mai asteptati putin.

Vedeti prevederile L. 130 din 16 octombrie 1996 *** Republicată
privind contractul colectiv de muncă
ART. 29
Contractul colectiv de muncă încheiat la nivel national si de ramură se va publica în Monitorul Oficial al României, în termen de 30 de zile de la înregistrare. În acest sens, Regia Autonomă "Monitorul Oficial" va edita Partea a V-a a Monitorului Oficial al României, în care se vor publica numai contractele colective de muncă.