Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mojorare salarii conform noului contractului colectiv ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mojorare salarii conform noului contractului colectiv la nivel national

As dori sa stiu daca pot sa duc la ITM actele aitionale cu modificarile prevazute de contractul colectiv la nivel national desi nu s-a publicat in MO?
Da am gasit sper sa mai fie de actualitate:
Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca
(publicata in Monitorul Oficial nr. 184 din 19 mai 1998)

Art. 29.
Contractul colectiv de munca incheiat la nivel national si de ramura se va publica in Monitorul Oficial al Romaniei, in termen de 30 de zile de la inregistrare. In acest sens, Regia Autonoma "Monitorul Oficial" va edita Partea a V-a a Monitorului Oficial al Romaniei, in care se vor publica numai contractele colective de munca

Da, scuze dupa ce am postat am vazut ca se spusese deja mai sus.
Popa Adrian, Contabil
Cred ca cel mai bine este redarea art.25 alin.3 din Legea nr.130/1996 ... unde se prevede ca CCM se aplica de la data inregistrarii lui si nu de la data publicarii in M.Of.