avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Meditatii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Meditatii

Buna ziua,
Sunt pensionar (varsta peste 70 de ani), fost cadru didactic. Dau meditatii la
matematica, clasele 5 -9. De peste 10 ani posed autorizatie,
platesc impozit la Aministratia Finantelor Timisoara si la C. A. S.
conform unei norme impuse.
Am inteles ca de anul acesta, probabil va trebui sa dau elevilor bon
fiscal si drept urmare va trebui sa-mi cumpar o casa de marcat, cu care trebuie sa ma prezint la Aministratia Finantelor Timisoara. Am mai inteles ca, probabil,
se schimba si incadrarea activitatii, ce a ce determina si intocmirea unor acte.
Va rog, daca in problema mea exista reglementari clare sa ma ajutati cu informatii despre demersurile pe care va trebui sa le urmez pentru a ramane in legalitate.
Va multumesc anticipat. Cu respect, Molnar Mihai
Cel mai recent răspuns: iubestedariarta , utilizator 19:21, 7 Ianuarie 2011
daca sunteti profesie liberala, depindeti de un COLEGIU, organizatie constituita in baza unei legii speciale deci ati obtinut CUI de la FINANTE nu aveti nevoie de casa de marcat fiscala . exceptii la utilizarea casei de marcat fiscale PROFESIILE LIBERALE

"Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale, "
D-nul Molnar, aveti cumva codul caen "8559:Alte forme de invatamant n.c.a."? Eu unul nu am gasit inca normele de venit pentru anul 2011 pentru judetul Timis; incadrearea activitatii se va schimba doar daca nu mai exista norma de venit (norma impusa) pentru activitatea desfasurata de dumneavoastra
Popu a scris:

D-nul Molnar, aveti cumva codul caen "8559:Alte forme de invatamant n.c.a."? Eu unul nu am gasit inca normele de venit pentru anul 2011 pentru judetul Timis; incadrearea activitatii se va schimba doar daca nu mai exista norma de venit (norma impusa) pentru activitatea desfasurata de dumneavoastra



cautati caen 9700 acolo intra meditatiile la domiciliu :)) si apare la norma fixa
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2011
iubestedariarta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Profesie liberala pentru meditatii! profy profy Buna ziua! Pana anul acesta am lucrat ca profesor la un liceu! In acest an mi.am dat demisia din motive familiare si doresc sa ma ocup numai de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in primul rand va multumesc pentru primirea in comunitate. ... Stefania2203 Stefania2203 Buna ziua! In primul rand va multumesc pentru primirea in comunitate. As dori sa realizez un PFA prin intermediul caruia sa predau matematica (meditatii cu ... (vezi toată discuția)
Cod caen 9001 leosayer leosayer Buna seara, am si eu o problema si sper ca ma veti putea ajuta.Sunt persoana fizica autorizata ,cod caen 9001 si am intampinat o problema.Am voie ca persoana ... (vezi toată discuția)