avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... subventii de stat locuinte tineri sub 35 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

subventii de stat locuinte tineri sub 35 ani

A fost postat pe site un material (care, din pacate nu indica nici o trimitere la o lege sau vreun act normativ), prin care se spune ca tinerii sub 35 ani pot primi subventii de la stat in valoare de 10.000 euro, pentru construirea unei locuinte.
Este valabil si ptr.achizitia prin credit ipotecar?
Daca da, unde trebuie sa se adreseze si cu ce acte si in ce conditii?
Care este reglementarea legala in aceasta privinta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:59, 31 Martie 2008
Conform Legii 15/2003, tinerii sub35 de ani pot primi in folosinta terenuri de pana la 300mp intravilan pentru a-si construi locuinta. Terenurile se acorda in ordinea ideplinirii unui anumit punctaj.

De subventii de 10.000 Euro pentru asa ceva inca n-am aflat. Daca aflat Dvs., sa ma informati si pe mine.
si eu am auzit ca s-ar acorda maxim 10.000 de euro.Deci se pare ca 10.000 de euro este maximul acordat in functie de marimea constructiei.
Potrivit Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.51/2006, statul sprijină accesul la o locuinţă proprietate personală a unor categorii de persoane , prin acordarea unei subvenţii de la bugetul de stat , de 20% din valoarea locuinţei, subvenţie care nu poate depăşi suma de 10.000 de euro.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea15/2003 vs. oug 51/2006 m3lkiade m3lkiade Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea privinta: Daca beneficiez de un teren acordat de primarie prin Legea 15/2003 pt. a construi o locuinta, pot ... (vezi toată discuția)
Legea 12/2007 Ionela-livia Ionela-livia buna ziua, Legea 12/2007 (tinerii pana in 35 de ani, vor primii subventii de la stat pentru construirea unei locuinte prin credit ipotecar. Subventia va fi ... (vezi toată discuția)
Interpretare oug 51/2006 si oug 215/2008 cocos44 cocos44 Buna ziua! Subventia de 15000 euro pentru tinerii pana la 35 de ani se refera numai la locuintele proprietate personala [b]construite[/b] de ei sau si cele ... (vezi toată discuția)