Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea15/2003 vs. OUG 51/2006
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea15/2003 vs. OUG 51/2006

Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea privinta:
Daca beneficiez de un teren acordat de primarie prin Legea 15/2003 pt. a construi o locuinta, pot beneficia si de prevederile OUG 51/2006?
Mai exact, pot beneficia de subventia de la stat de 30% din valoarea locuintei pe care o voi construi? Stiu ca aceasta subventie se acorda celor care fac un credit ipotecar pt. construire si indeplinesc anumite conditii (le indeplinesc eu).
Ar fi un cumul de beneficii? Construirea prin Prima Casa ar putea fi si ea o varianta pt. acest teren primit de la primaria in folosinta gratuita?
Multumesc
Catalin

OUG nr. 51 din 28 iunie 2006 pentru aprobarea Programului national privind sprijinirea construirii de locuinte proprietate personal la art. 3 prevede ca se beneficiaza de subventie o singura data persoanele fizice care au contractat credite ipotecare pentru construirea unei locuinte, daca intrunesc, in mod cumulativ, urmatoarele conditii:
a) titularul contractului de construire a locuintei, respectiv membrii familiei acestuia - sot/sotie si/sau copii aflati in intretinerea acestuia, nu au primit sprijin de la bugetul de stat, sub forma de subventii pentru construirea sau cumpararea unei locuinte;
b) nu detin in proprietate o locuinta cu o suprafata construita desfasurata mai mare de 50 mp;
c) este prima locuinta pe care o construiesc prin credit ipotecar;
d) detin un drept real sau de folosinta asupra terenului pe care se realizeaza constructia;
Din prevederile de la lit. d) (,,detin un drept real sau de folosinta asupra terenului pe care se realizeaza constructia,,) rezulta ca se poate beneficia si de subventie.