Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... precizare: agentul de paza cu atestat e considerat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

precizare: agentul de paza cu atestat e considerat calificat sau necalificat?

Va salut, as dori sa stiu dupa noul cod al muncii agentii de paza cu atestat se considera muncitori calificati sau necalificati si care este nivelul de salarizare?Va multumesc
Clasificarea ocupatiilor di Romania nu este in Codul muncii, ci in COR.
Are cod 516901
Nivelul de instruire: 2 (studii medii).
Conform noilor reglementari, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata pentru 2011 se stabileste la 670 lei lunar, care se inmulteste cu un coeficient de 1,1 pentru studii medii.
Marcel Mihalache, Avocat
nik61 a scris:

Va salut, as dori sa stiu dupa noul cod al muncii agentii de paza cu atestat se considera muncitori calificati sau necalificati si care este nivelul de salarizare?Va multumesc

Au obtinut atestatul in urma absolvirii unor cursuri de calificare (in prima faza obtin un Certificat de calificare iar apoi Politia le elibereaza Atestatul), in concluzie sunt calificati. Referitor la nivelul de salarizare: conform Contractului colectiv de munca la nivel national 2011-2014 salariul minim a fost stabilit la 700 lei iar coefifientul de ierarhizare este 1,1 astfel 700x1,1= 770 lei.
leuca_luminita a scris:

conform Contractului colectiv de munca la nivel national 2011-2014 salariul minim a fost stabilit la 700 lei iar coefifientul de ierarhizare este 1,1 astfel 700x1,1= 770 lei.

Ar fi binbe sa mai cititi si alte legi, pe care sa le comparati cu ce stiti.

HG 1193/2010
pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 824 din 9 decembrie 2010.

Art. 1
Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.
Marcel Mihalache, Avocat
CCMN pe anii 2011 -2014 nu a intrat inca in vigoare ...