avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... precizare: agentul de paza cu atestat e considerat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

precizare: agentul de paza cu atestat e considerat calificat sau necalificat?

Va salut, as dori sa stiu dupa noul cod al muncii agentii de paza cu atestat se considera muncitori calificati sau necalificati si care este nivelul de salarizare?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:50, 8 Ianuarie 2011
Clasificarea ocupatiilor di Romania nu este in Codul muncii, ci in COR.
Are cod 516901
Nivelul de instruire: 2 (studii medii).
Conform noilor reglementari, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata pentru 2011 se stabileste la 670 lei lunar, care se inmulteste cu un coeficient de 1,1 pentru studii medii.
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2011
Marcel Mihalache, Avocat
nik61 a scris:

Va salut, as dori sa stiu dupa noul cod al muncii agentii de paza cu atestat se considera muncitori calificati sau necalificati si care este nivelul de salarizare?Va multumesc


Au obtinut atestatul in urma absolvirii unor cursuri de calificare (in prima faza obtin un Certificat de calificare iar apoi Politia le elibereaza Atestatul), in concluzie sunt calificati. Referitor la nivelul de salarizare: conform Contractului colectiv de munca la nivel national 2011-2014 salariul minim a fost stabilit la 700 lei iar coefifientul de ierarhizare este 1,1 astfel 700x1,1= 770 lei.
leuca_luminita a scris:


conform Contractului colectiv de munca la nivel national 2011-2014 salariul minim a fost stabilit la 700 lei iar coefifientul de ierarhizare este 1,1 astfel 700x1,1= 770 lei.



Ar fi binbe sa mai cititi si alte legi, pe care sa le comparati cu ce stiti.

HG 1193/2010
pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 824 din 9 decembrie 2010.

Art. 1
Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Ianuarie 2011
Marcel Mihalache, Avocat
CCMN pe anii 2011 -2014 nu a intrat inca in vigoare ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar minim in 2011 la sc 22.08.2009 22.08.2009 va rog sa-mi spuneti care va fii salariul minim la privat in cadrul unei SC pentru anul 2011 , si care este actul normativ care reglementeaza salariul ... (vezi toată discuția)
Salariul minim in 2011 in mediu privat arachis 2 arachis 2 Care este salariul minim in 2011 in mediul privat? care sunt indicii de ierarhizare in 2011? Contractul colectiv la nivel national este in vigoare? (vezi toată discuția)
Salarizare absolvent studii superioare paok paok Va rog sa-mi spuneti care este prin lege(care?)salariul minim pe economie ptr.absolventii de studii superioare,pe care angajatorul este obligat sa-l ... (vezi toată discuția)