Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... in cat timp se poate cere anularea unui gir asupra ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

in cat timp se poate cere anularea unui gir asupra unui bilet la ordin?

in cat timp se prescrie dreptul la actiune.
art.26 din decretul 167 - 3 ani
Art. 94 + art.106 din lg 58 / 1934 -
Orice acţiuni rezultând din cambii împotriva acceptantului se prescriu prin trei ani, socotiţi dela data scadenţei.
Acţiunile posesorului împotriva giranţilor şi împotriva trăgătorului se prescriu printr'un an socotit dela data protestului făcut în timp util sau dela data scadenţei în caz de stipulaţiune, fără cheltuieli.
Acţiunile giranţilor, unii împotriva altora şi împotriva trăgătorului, se prescriu prin 6 luni socotite din ziua din care girantul a plătit cambia sau din ziua în care acţiunea de regres a fost pornită împotriva sa.
Acţiunea de îmbogăţire fără cauză se prescrie printr'un an din ziua în care hotărîrea pronunţată asupra acţiunii cambiale va fi rămas definitivă.