avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cheltuieli de judecata pentru divort si pentru partaj !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cheltuieli de judecata pentru divort si pentru partaj !

Cheltuielile de judecata in cazul procesului de divort si de partaj pot fi cerute de catre o parte , in ce situatii ???
Cel mai recent răspuns: soata , utilizator 21:27, 10 Ianuarie 2011
V-am raspuns prin exemple pentru a va fi mai usor sa intelegeti modul , cand si de ce se acorda cheltuielile de judecata.
Parte care cade in pretentii= parte care pierde procesul.
Culpa=vina ( de la vinovatie).
Acum ati inteles?:rolleyes:
Va multumesc foarte frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de judecata! camelia21 camelia21 Buna ziua!Am facut o cerere de stramutare la ICCJ la Bucuresti si mi s-a respins cauza!Sunt obligat sa platesc cheltuieli de judecata partii adeverse ca am ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata ramiha ramiha In cazul unui proces, cine plateste cheltuielile de judecata? Cel care pierde le plateste intotdeauna pe ale castigatorului? Sau depinde cine a fost cel care a ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata flori9 flori9 La sfarstul unui proces de partaj succesoral, partea reclamata este obligata sa plateasca cheltuieli de judecata partii reclamante? Cum se procedeaza? (vezi toată discuția)