Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... care este certitudinea....baroul constitutional este ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

care este certitudinea....baroul constitutional este legal sau nu?

As vrea sa aflu care dintre barouri au ramas legal constituit, cel constitutional sau cel traditional dupa noua legislatie si care sunt argumentele?
Baroul "traditional" n-o sa fie niciodata ilegal :)) In privinta celuilalt... probabil doar un RIL sa ne lumineze!
Prin Legea nr 270 / 2010 s-au adus modificari Legii nr 51.

La articolul 57, dupa alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (6), cu urmatorul cuprins:
"(6) Folosirea fara drept a denumirilor «Barou», «Uniunea Nationala a Barourilor din Romania», «U.N.B.R.» ori «Uniunea Avocatilor din Romania» sau a denumirilor specifice formelor de exercitare a profesiei de avocat de catre orice persoana fizica sau persoana juridica, indiferent de obiectul activitatii desfasurate de aceasta, precum si folosirea insemnelor specifice profesiei ori purtarea robei de avocat in alte conditii decat cele prevazute de prezenta lege constituie infractiuni si se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."

In rest, este clar si conform legii ca baroul traditional a fost legal constituit.
Parerea mea este ca nimeni nu are timp suficient sa se ocupe de aceasta problema.
Mai exista si o problema legata de faptul ca, din cate am inteles eu, sunt si destui fosti judecatori si procurori in Baroul...nu mai stiu cum se numeste...
Nu mi-a spus nimeni...am aflat eu...
Dle Laschoschi

Nu exista nici o problema legata de faptul ca o persoana( fie ea fost judecator sau procuror) face parte dintr-o organizatie( indiferent cum s-ar numi aceasta).
Asta asa....ca poate nu v-a spus nimeni si n-ati aflat nici dvs.
Si ca sa nu fie nici un dubiu: fac parte din baroul "traditional"
Problema nu este ce au fost, ci de ce nu vin in Baroul ,,traditional".

Este evident faptul ca exista persoane cu relatii acolo...si de aceea nu se poate face nimic...
Nu stiu in cate tari exista barouri paralele.Poate ma anuntati dvs.

Ce ar fi sa incercati si dvs. sa va constituiti un barou stimate Vlad Stelian.Credeti ca ati reusi?
Stefan. Vlad Stefan e numele meu nu Vlad Stelian.
Nu stiu cat de evident este ca exista persoane cu relatii acolo, asa cum sustineti dvs. Habar nu am. Dar am invatat sa ma feresc de evidentze daca nu le-am constatat eu personal. Evidentzele de la televizor, din presa si din barfa publica s-au dovedit de multe ori niste aparente. Va sfatuiesc si pe dvs sa procedati la fel.
Nu stiu daca as reusi sa constitui un barou( cert este ca nici nu mi-am propus vreodata acest lucru) . Stiu insa ca daca as incerca, probabil ca judecatorul ar fi influentat de "evidentzele" de la televizor, presa si barfa publica si mai putin de temeinicie si legalitate. Ce credeti?