Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... care este certitudinea....baroul constitutional este ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

care este certitudinea....baroul constitutional este legal sau nu?

As vrea sa aflu care dintre barouri au ramas legal constituit, cel constitutional sau cel traditional dupa noua legislatie si care sunt argumentele?

Da, intradevar conform Legi nr. 3 din 17/01/1948, Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 15 din 19/01/1948 intitulat in mod sugestiv "pentru desfiinţarea Barourilor şi înfiinţarea Colegiilor de Avocaţi din România" prin dispozitiile art. 1. - Barourile avocaţilor şi Uniunea Barourilor avocaţilor din România se desfiinţează pe data publicării prezentei legi." barourile traditionale au fost desfiintate, iar deatunci si pana in prezent nu s-au mai infiintat, drept pentru care atunci cand doriti sa va inscrieti intr-un barou sau altul solicitatile actele de infiintare, vedeti cine le detine!