Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fals in acte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fals in acte

Buna seara! as dori, daca se poate, sa-mi raspunda si mie cineva in masura: am fost angajata la o firma iar sefii impreuna cu, contabila s-au ocupat de acte, le-au facut si le-au si semnat in locul meu; si eu m-am angajat in luna ianuarie, dar in contractul de munca sunt trecuta din luna iulie! Am destule motive sa-i dau in judecata? Si cum demonstrez ca nu este semnatura mea pe contract?
Va multumesc mult pt timpul acordat citirii mesajului si sper sa gasesc si raspuns!
O seara buna!
Poti incepe cu ITM-ul; de acolo, lucrurile merg aproape de la sine;
Desigur, ai suficiente motive pentru a chema firma in instanta; dar e bine sa apelezi la un avocat pentru asta, te invata el pasii... insa un proces poate dura... expertizele se lungesc uneori luni de zile....
Apucand aceasta cale, iti iei adio de la firma respectiva ( amenda de la ITM e cam cat salarul tau pe 1 an).
Poate ca ar fi mai bine sa incerci mai intai o negociere cu conducerea firmei; daca se vad amenintati, e posibil sa gandesca altfel !
maria2484 a scris:

Buna seara! as dori, daca se poate, sa-mi raspunda si mie cineva in masura: am fost angajata la o firma iar sefii impreuna cu, contabila s-au ocupat de acte, le-au facut si le-au si semnat in locul meu; si eu m-am angajat in luna ianuarie, dar in contractul de munca sunt trecuta din luna iulie! Am destule motive sa-i dau in judecata? Si cum demonstrez ca nu este semnatura mea pe contract?
Va multumesc mult pt timpul acordat citirii mesajului si sper sa gasesc si raspuns!
O seara buna!

Salariul l-ai primit?? Poti demonstra ca te-ai angajat in luna ianuarie?? Cine se face vinovat de intarzierea inregistrarii contractului la ITM???
Ce vrei sa obtii ?? Oricum contractul nu se mai poate inregistra retroactiv la ITM din cate stiu eu.
Ellis e specialist in legislatia muncii poate iti raspunde el.
Potrivit art.16 alin.2 C.mun., in situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă.
Pentru perioada ianuarie - iulie trebuie sa dovediti ca ati lucrat la eiprin orice mijloc de proba - semnare state de plata, semnare condica etc.
In cazul in care ati constatat ca semnatura pe contract nu este a dvs solutia este plangerea penala. ITM-ul nu are cum sa constate daca semnatura de pe contract este sau nu falsa, ci doar poate sa inainteze politiei sau parchetului actele depuse si inregistrate la ITM - c.im., state de plata, acte aditionale, decizii.

Inregistrarea retroactiva a unui contract la ITM este posibila , doar dupa primirea unei sanctiuni prevazute de legislatia in materie.
Va multumesc mult pt raspunsuri! Nu vream sa obtin nimic pt ca oricum nu am incredere in justitia din Romania si as avea doar de pierdut timp, bani si nervi.
Va multumesc frumos!
maria2484 a scris:

Va multumesc mult pt raspunsuri! Nu vream sa obtin nimic pt ca oricum nu am incredere in justitia din Romania si as avea doar de pierdut timp, bani si nervi.
Va multumesc frumos!

Ai fost suparata si voiai sa-ti ceri drepturile, dar apoi ai renuntat, realizand cat de dificil de obtinut este dreptatea;
Nu e bine sa renunti niciodata la un drept al tau, dar e corect sa pui in balanta ce castigi si cat te costa acel castig;
Cred ca ai procedat foarte bine.
Un angajator care are un angajat bun, tine cu dintii de el si-i face si pantofi! Si stii de ce? pentru ca acel angajat care-i aduce bani, daca nu este multumit - nu numai banii conteaza !- atunci mai devreme sau mai tarziu va pleca.
O firma este mare sau mica, este puternica sau slaba prin oamenii pe care-i are.
Asa ca, eu sunt convins ca mai mult pierde firma care nu te-a tratat cu atentia cuvenita decat pierzi tu !
Mult succes , sa-ti gasesti un loc unde sa fii apreciata !