Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZIT PROFIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZIT PROFIT

veniturile din vanzarea activelor(cont 7583)ramane neimpozabil?
societatea a vandut un autoturism,diferenta neamortizata am inclus-o pe cheltuieli (cont 6583)pe care nu-l cosider cheltuiala deductibila.
este corect?
va multumesc
Veniturile din vanzarea activelor si cheltuiala aferenta diferentei neamortizate sunt venituri impozabile respectiv cheltuieli deductibile.

Norme metod CF: În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea fiscală incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.

Prin casarea unui mijloc fix se înţelege operaţia de scoatere din funcţiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia şi valorificarea părţilor componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului.