Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... politisti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

politisti

Buna seara. Am si eu o intrebare: daca un politist care nu este de serviciu, ameninta ca isi cheama colegii, ba chiar face rost de toate datele cetateanului cu care are disputa, care nu este functionar public, si incheie dicutia cu:"ne vom mai intalni, dar nu asa" este considerata o infractiune?
Trebuie sa dovediti cele afirmate pentru ca in momentul in care introduceti o plangere penala pentru amenintare,este necesara administrarea de probe,cum ar fi acte,martori alte probe acceptate de lege.
Daca acesta va fi scos de sub urmarire,va formula la randul sau impotriva dvs,plangere penala pentru denuntare calomnioasa
Referitor la datele personale ,nu cred ca a respectat legea 677/2001,adica nu are acces la datele mele personale fara aprobarea mea,atata timp cat nu ati incalcat legea.Faceti o plangere la superiorii politistului iar cel care a furnizat datele este pasibil de amenda.