Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: societatea la care lucrez, are in obiectul de activitate productia de mobila. In cazul barelor de fier utilizate ca material auxiliar la construirea mobilei propriu-zise, care este modul de contabilizare, evidentiere TVA, avand in vedere ca acestea sunt importate din Suedia (tara membra in UE)

Va multmesc.
Pentru achizitie pe baza de factura se face 4426=4427 , cumparatorul fiind obligat la plata TVA, care se face de fapt prin aceasta inregistrare. Trebuie sa intocmiti trimestrial decl 390 si sa declarati achizitia intracomunitara si in decl 300
De acord daca ambele societati isi transmit codul (valabil) de inregistrare in scopuri de TVA ( fiecare in statul sau de rezidenta .)
Ce se intimpla cu neplatitorii de tva ,care presteaza servicii in tari UE pe baza de factura intocmita acolo in care apare trecut TVA?
Daca esti neplatitor de tva, nu poti emite factura cu tva. Acel tva evidentiat pe factura, esti obligat sa-l platesti statului Roman.
Buna seara,
Ma intereseaza subiectul pentru ca sunt asociat al unei societati neplatitoar de TVA, prestatoare de servicii, mai exact asistenta tehnica si am un contract cu un partener UE.
Ok eu facturez catre tari UE fara TVA, clar, dar atunci cand fac achizitii trebuie sa platesc TVA-ul? Am inteles ca de curand au aparut noi reguli si daca ma inregistrez cu un cod in tara unde se face achizitia, nu platesc TVA-ul tarii respective. Puteti sa imi spuneti despre ce este vorba, mai exact?
Multumesc frumos.