Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: societatea la care lucrez, are in obiectul de activitate productia de mobila. In cazul barelor de fier utilizate ca material auxiliar la construirea mobilei propriu-zise, care este modul de contabilizare, evidentiere TVA, avand in vedere ca acestea sunt importate din Suedia (tara membra in UE)

Va multmesc.
abulafia a scris:

Am si eu o problema similara. Sunt neplatitor de TVA, dar, pentru achizitii intracomunitare am devenit platitor de TVA, conform art.1531 din Codul Fiscal. Nu am platit TVA la furnizorii din comunitate, dar, prin decontul special 301 TVA-ul calculat la aceste achizitii se plateste in Romania. Initial am crezut ca se practica taxarea inversa si pentru aceste operatiuni, dar, in acest caz, daca nu platesti TVA la furnizorii intracomunitari, platesti in tara.

Da asa precizeaza codul fiscal.:wave:
Eu am cerut mai multe informatii despre aceste noi directive europene la Agenzia delle Entrate. am gasit pe net ca firmele care sunt NON UE pot cere partitta IVA, cod intracomunitar in tara unde se fac achizitiile si nu platesc tva, iar acesta este de tipul UE 12345... astept raspunsul si pentru cazul meu, m-au trimis la Pescara, la centrul operativ. Daca intr-adevar se poate va dau mai multe detalii cand am raspunsul!!!
Daca raspunsul este negativ, ma inregistrez ca platitor de tva si am incheiat discutia, oricum va multumesc pentru indrumari.