Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum putem face achizitii din EU fara sa platim TVA-ul ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum putem face achizitii din EU fara sa platim TVA-ul acolo?

Buna ziua,

Am o intrebare daca imi poate explica cineva.

O firma care presteaza servicii in strainatate, face diverse achizitii si plati acolo in strainatate (EU ). Cand spun achizitii nu ma refer la cantitati de marfa ci diverse materiale si consumabile, de la factura de chirie, cartele de telefon, benzina, servirea mesei, etc., toate sunt preturi inclusiv TVA si tot asa si platim. Auzisem o data un contabil spunand ca ar trebui sa cerem de fiecare data sa ni se factureze si sa platim fara TVA, chiar si benzina. Este adevarat, putem face acest lucru? Si daca se poate care ar fi procedura si in care situatii, chiar se poate si benzina? Ar trebui sa prezentam peste tot codul fiscal sau sa-l comunicam?
Si tot daca se poate ce se intampla ulterior? Ar trebui sa platim TVA-ul aferent achizitiilor respective in Romania?

Multumesc
alina240 a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare daca imi poate explica cineva.

O firma care presteaza servicii in strainatate, face diverse achizitii si plati acolo in strainatate (EU ). Cand spun achizitii nu ma refer la cantitati de marfa ci diverse materiale si consumabile, de la factura de chirie, cartele de telefon, benzina, servirea mesei, etc., toate sunt preturi inclusiv TVA si tot asa si platim. Auzisem o data un contabil spunand ca ar trebui sa cerem de fiecare data sa ni se factureze si sa platim fara TVA, chiar si benzina. Este adevarat, putem face acest lucru? Si daca se poate care ar fi procedura si in care situatii, chiar se poate si benzina? Ar trebui sa prezentam peste tot codul fiscal sau sa-l comunicam?
Si tot daca se poate ce se intampla ulterior? Ar trebui sa platim TVA-ul aferent achizitiilor respective in Romania?

Multumesc

Cumpararile pe care le faceti intr-o tara din Comunitate nu sunt considerate achizitii comunitare deci nu se aplica regimul de taxare inversa, tot asa chiar daca le prezentati furnizorilor CIF-ul dvs ei nu vor considera ca fac o livrare comunitara si deci o vor taxa cu tva. Asa stau lucrurile pentru 2007-2009, urmarilti schimbarea Codului Fiscal pentru 2010, poate se va mai schimba ceva.
Vestea buna este ca dvs va puteti recupera acest tva platit intr-o tara comunitatra, cum? va explica un consultatnt fiscal din tara respectiva.
Succes!
Dupa cum spuneti aceste achizitii le faceti intr-un stat membru, le consumati/utilizati in acel stat membru.
Intrucat TVA-ul se plateste in statul membru de consum, nu e posisibil sa fiti facturat fara TVA.
Cat despre "combustibili" nici un stat membru UE - nu emite bon fiscal fara TVA. Regula e simpla, cumpar benzina in Romania o consum pe teritoriul Romaniei, platesc TVA in Romania.

Va poate ajuta intr-o oarecare masura sa va inregistrati in acel stat membru sau sa desemnati un reprezentant fiscal.
Multumesc pentru raspunsuri.

As mai avea o intrebare.

Asa cum am zis mai sus firma mea platitoare de TVA presteaza servicii de constructii si/sau consultanta pentru firme cu sediul in alta tara UE, platitoare de TVA. Am inteles ca se factureaza si incaseaza fara TVA iar pe factura la rubrica TVA se trece taxare inversa sau neimpozabil in RO?
Achizitiile facute acolo gen: benzina, materiale, consumabile, toate consumate acolo trebuie trecute in declaratia 390 VIES?

Si a doua intrebare: In urma unor achizitii facute in RO am o suma negativa de TVA care nu depaseste 5000 roni, deci nu pot cere momentan rambursare. Din cauza faptului ca o periaoada voi presta servicii doar catre firme din UE nu voi avea tva de plata deci nu-l voi putea deduce, corect nu? Sau pot factura cu TVA?

Va multumesc
alina240, utilizator
alina240 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri.

As mai avea o intrebare.

Asa cum am zis mai sus firma mea platitoare de TVA presteaza servicii de constructii si/sau consultanta pentru firme cu sediul in alta tara UE, platitoare de TVA. Am inteles ca se factureaza si incaseaza fara TVA iar pe factura la rubrica TVA se trece " taxare inversa" . Este corect asa sau trebuie trecut " neimpozabil in RO" sau este unul si acelasi lucru?
Achizitiile facute acolo gen: benzina, materiale, consumabile, toate consumate acolo trebuie trecute in declaratia 390 VIES?

Si a doua intrebare: In urma unor achizitii facute in RO am o suma negativa de TVA care nu depaseste 5000 roni, deci nu pot cere momentan rambursare. Din cauza faptului ca o periaoada voi presta servicii doar catre firme din UE nu voi avea tva de plata deci nu-l voi putea deduce, corect nu? Si mi-a venit o idee dar nu stiu daca se poate realiza si anume: sa facturez si sa incasez serviciile catre firme din UE inclusiv TVA si pe urma din tva-ul ce va trebui sa-l platesc sa-mi deduc tva-ul ce il am acuma de recuperat? Se poate asa ceva? Sper ca m-ati inteles ce am vrut sa spun.
Sau in care situatii pot sa imi recuperez acel TVA provenit din achizitiile din RO atat timp cat nu facturez catre firme din RO si nici nu o sa mai fac achizitii din RO foarte repede. Fiindca acum nici nu pot sa cer rambursare fiindca suma nu depaseste 5000 roni, nici nu pot sa-l deduc fiindca nu am de plata .

Va multumesc

1. pe factura de livrare, in cazul descris de dvs (nu extrapolati), se inscrie "neimpozabil in Romania" ; "taxare inversa" se inscrie pe factura numai pentru anumite operatiuni interne.
Taxarea inversa, daca tot va bateti capul cu termeni contabili, inseamna operatiunea contabila de autoinchidere a taxei colectate prin taxa deductibila. Acesta artificiu contabil se aplica pentru operatiuni unde pe factura primita de la furnizorul intern scrie " taxare inversa" cat si pentru facturile primite de la furnizorii din UE (subliniez doar pentru facturile care reprezinta o achizitie comunitara).
2. cumpararile mici din UE folosite local UE nu se trec in 390 deoarece nu reprezita o achizitie comunitara
3.nu aveti voie sa taxati operatiuni care nu sunt impozabile in Romania
4. daca nu aveti nimic de facturat cu tva singura solutie este sa asteptati ca suma de rambursat sa depasesca 5000 Ron.
Succes!
Oranina Dumitru, Contabil
Achizitiile facute acolo Cheltuieli de genul : benzina, materiale, consumabile, toate consumate acolo trebuie trecute in declaratia 390 VIES , deoarece nu reprezita o achizitie comunitara
Iar in ceea ce priveste rambursarea , ca si colegii mei consider ca singura solutie este sa asteptati ca suma de rambursat sa depasesca 5000 Ron .