Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada suplimentara la vechimea in munca-Legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada suplimentara la vechimea in munca-Legea 263/2010 art.17

Cei care nu se incadreaza la art.6 alin.(1)pct.I lit.c)beneficiaza de perioada suplimentara la vechimea in munca(cresterea stagiului total de cotizare)sau nu ? Din lege reiese ca nu.Daca nu se acorda perioada suplimentara,de ce se acorda punctaj suplimentar(art.100)?.Majorarea punctajelor poate sa apara in urma unui stagiu de cotizare suplimentar.Ceva nu se leaga aici.Poate normele tehnice de aplicare vor aduce lamuriri.Astept si alte opinii.
Referitor la postarea anterioara:
Carp Mircea Adjud

INTREBARE: Buna ziua.
Legea 263/2010 Art. 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a, respectiv in conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii, in cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).
Intrebare:Ce se intampla cu cei care au lucrat in grupa I-a sau a II-a si care nu se incadreaza la art.6 alin.(1) pct. I lit. c) ? Mai beneficiza de perioada suplimentara(constituie stagiu de cotizare ?)in munca sau nu ? 26.01.2011
RASPUNS: Persoanele care au esf[;urat activtati in grupa I sau II demunca aterior datei de 01.04.2001 benefiiaza e tagiu suplimentar dupa cum urmeaza:
- 6 luni pentru fiecare an intreg de activitate desfasurata in grupa I de munca
- 3 luni pentru fiecare an intreg de ativitate desfasurata in grupa II de munca 27.01.2011
Raspuns de la CJPVN

A doua proba de la CNPAS(nu este interventia mea)
Buna ziua!Perioada suplimentara cuvenita datorata lucrului in grupa a doua in perioada 1976-1991(15 ani si 5 luni)se adauga la stagiul de cotizare?Daca raspunsul este da,va rog sa-mi spuneti si care este perioada suplimentara cuvenita.Multumesc anticipat!

Potrivit prevederilor Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, perioada suplimentara la vechimea in munca, care constituie stagiu de cotizare, in cazul in care ati desfasurat activitatea in conditii deosebite sau conditii speciale de munca, (dupa data de 1 aprilie 2001) se acorda astfel:
- 3 luni pentru fiecare an lucrat in conditii deosebite de munca;
- 6 luni pentru fiecare an lucrat in conditii speciale de munca
- 12 luni pentru fiecare an lucrat in alte conditii de munca
In situatia in care ati desfasurat activitatea in grupa superioara de munca anterior datei de 1 aprilie 2001, perioada suplimentara la vechimea in munca se acorda astfel:
- 3 luni pentru fiecare lucrat in gr. a II-a de munca:
- 6 luni pentru fiecare an lucrat in gr.I de munca.

Carp Mircea, utilizator