Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare in sistemul public de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare in sistemul public de sanatate

As dori sa va rog daca se poate sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare:
In cazul in care sotia este incadrata cu carte de munca si plateste asigurarile la sanatate,sotul poate merge pe asigurarea ei daca are probleme de sanatate ?Care sunt conditiile pe care acesta trebuie sa le indeplineasca ?Ce defineste calitatea de coasigurat ?Va multumesc !
ufpuf a scris:

Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, mama mea are mari dureri de spate, nu munceste si nici nu se poate pensiona, are doar 24 de ani pe cartea de munca desi munceste de 38, daca eu sunt angajata, de scurt timp(cu carte de munca la actualul loc de munca, ce-i drept) poate beneficia de asigurarea care e platita de angajator ?

O puteti trece in intretinerea dvs. ca persoana fara venit si va capata statut de coasigurat.
ondino a scris:

ufpuf a scris:

Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, mama mea are mari dureri de spate, nu munceste si nici nu se poate pensiona, are doar 24 de ani pe cartea de munca desi munceste de 38, daca eu sunt angajata, de scurt timp(cu carte de munca la actualul loc de munca, ce-i drept) poate beneficia de asigurarea care e platita de angajator ?

O puteti trece in intretinerea dvs. ca persoana fara venit si va capata statut de coasigurat.

si daca nu cer prea mullt unde trebuie s-o inscriu ? cu mii de multumiri.
Cititi in primul meu raspuns,este vorba despre Casa de Sanatate,care va elibera o adeverinta de coasigurat,cu care ulterior o puteti inscrie la un medic de familie.
Multumesc.