Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cursuri de formare profesionala in timpul somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cursuri de formare profesionala in timpul somajului

buna ziua, ma aflu in perioada de indemnizatie de somaj si as fi dorit sa urmez doua cursuri oferite de catre institutie in mod gratuit.Raspunsul dat de AJOFM a fost ca nu pot urma decat un singur curs.Doresc sa stiu daca au raspuns evaziv sau aceasta este conditia?:rtfm:
1. Are dreptate AJOFM.
2. Legea 76/2002 spune:
Art. 66.
(1) Persoanele prevãzute la art. 16 lit. a), b), d), e) şi f), precum şi persoanele care desfãşoarã activitãţi în mediul rural şi nu realizeazã venituri lunare sau realizeazã venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare şi care sunt înregistrate la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã beneficiazã, în mod gratuit, de servicii de formare profesionalã.
Art.67.1...
(6) Persoanele prevãzute la art. 66 alin. (1) pot beneficia de servicii de formare profesionalã gratuite, o singurã datã, pentru fiecare perioadã în care se aflã în cãutarea unui loc de muncã.
multumesc frumos..da m-am mai documentat intre timp...se poate o singura data , fara suprapunere..dar la ce cursuri sunt...:O..cele subventionate de uniunea europeana sunt in ceata acum#-o...dupa ce se termina fondurile devin explicabile si intelese:D