Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa prima inmatriculare

Buna,

Va rog sa ma ajutati in legatura cu restituirea taxei de poluare. Am achizitionat masina in dec 2010, iar pe 14.12.2010 am platit o taxa de 4800 lei si vreau sa incerc sa o recuperez. Imi puteti spune, va rog, care ar fi pasii si ce suma ar trebui sa trec pe cererea de restituire, exact cea de pe chitanta(4800 lei)?

Va multumesc mult!
Florina Hancu
Da, veti solicita exact cat ati platit conform chitantei, la care se vor adauga dobanzi pana la data restituirii.
Pasii sunt: etapa I -cerere de restituire a taxei platite la ANAF si etapa II - actiune in instanta in contencios administrativ
In functie de orasul de unde sunteti(mai precis de practica C.de Apel de care apartineti) aceste actiuni se admit sau se resping.
De unde sunteti?Ptr practica instantei de judecata.Aceasta taxa nu se prea restituie de instante, la acest moment
Eu daca am dat chitanta de plata a taxei la dosarul de la politie, nici copie nu am facut, mai am sanse sa-mi recuperez taxa? Trebuie neaparat chitanta sau o copie, sau se poate dovedi si altfel plata taxei de inmatriculare? Multumesc
Stati linistit un av care cunoaste astfel de acuze stie cum sa va obtina actele!