avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme consum apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme consum apa

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: am un apartament inchiriat unei SC ca locuinta de serviciu, apartament dotat cu apometre si repartitoare de caldura. Intr-o perioada de doua-trei luni, persoana care a locuit acolo nu a predat administratorului indecsii la contoarele de apa, astfel ca am fost trecuta la plata intretinerii pausal. Intre timp, am convenit cu firma ca o data pe luna sa predau eu indexul pentru a preintampina astfel de situatii. Asadar, am predat indecsii in luna nov., iar mai apoi in feb., respectiv martie. Administratorul refuza sa faca vreo recalculare a intretinerii din lunile anterioare (consumul pausal este de 3-5 mc apa/luna, in timp ce consumul real din perioada nov. - feb. este de 1 mc, adica 1/3 mc!) pe motiv ca nu are hartie!! :O Mie nu prea mi se pare corect sa platesc pierderile de apa din bloc, insa nici nu cunosc legea in domeniu. Administratorul mi-a ras in nas si mi-a recomandat sa-l reclam la OPC! #-o Are dreptate administratorul asta comunist?!
Indiferent de situatie, daca aveti sau nu apometre, ca proprietar al locuintei dintr-un imobil, aveti obligatii cu privire la pierderi. Astfel, ele sunt rezultatul scaderii din factura a apei consumate, conform indicatiilor apometrelor si a cantitatii normate pentru cei necontorizati. Diferenta se imparte, in functie de suprafata utila a apartamentului fiecarui locatar in parte si se adauga la suma afisata pe tabelul de intretinere, la rubrica “consum apa spatii comune”.

Pentru rezolvarea problemei tale, poti sa te adresezi primariei din localitate pentru a efectua un control al modului de calcul al cotelor de intretinere.

Ideea este ca de fapt eu platesc de DOUA ORI consumul de apa: o data pausal in lunile dec., ian. si feb., si a doua oara REAL, in luna martie, prin diferenta intre index feb. - nov.! Mie mi se parea normal sa se recalculeze consumul de apa ca diferenta intre consumul real si ceea ce s-a calculat pausal ... dar nu stiu daca lucrul acesta este reglementat de vreo lege.
Normal ar fi trebuit sa faca regularizarea indexului apometrului. De exemplu:

Consum normal de 1 mc apa rece/luna.

Index apometru: 200.

Consum trecut la pausal: 5 mc/luna, pentru fiecare luna (sa zicem nov, dec, ian), adica figurati in fisa cu index 215 la apometru.

In luna februarie si martie, daca ati dat cite 1 mc/luna, nu ar mai trebui sa va ia banii pina nu ajungeti la 215 (asta daca nu mai luati un pausal intre timp). Solocitati in scris presedintelui regularizarea indexului, sub forma unei contestatii. Este obligat sa va raspunda, de preferat in scris, in termen de 7 zile. Daca nu va satisface raspunsul, faceti o sesizare catre primarul din localitate. Nu va certati cu adminii care se cred vatafi. Pierdeti timpul inutil si va mai si enervati. Sa vedeti ce bucurosi vor fi cind le vine placinta de "sus".
Multumesc pentru raspuns. Chestia e ca nici cu presedintele nu mi-e rusine ... Ce lege/hotarare reglementeaza aceste regularizari ale indecsilor la consumul de apa/caldura? Eu am cautat, dar ...
Legea... bunului simt. Nu e logic ca administratorul, daca luna asta te-a trecut la pausal cu 10 mc, sa zicem, desi normal tu, consumi 5mc, luna viitoare, cind aduci si ceilalti 5mc, pe care i-ai platit deja in avans, sa regularizeze indexul? Daca nu o face, inseamna ca iti ia de 2 ori banii pe acelasi consum.

Alte discuții în legătură

Plata apa calda,consum 0 de 2 ani de zile!! gici gici Buna ziua!Zilele trecute m-am uitat pe afisul cu plata intretinetinerii de la avizierul scarii,si am constatat ca aveam o suma de bani ptr plata consum de apa ... (vezi toată discuția)
Tabel lunar cu plata la intretinere ContSters94817 ContSters94817 In fiecare luna in tabelul afisat cu intretinerea apare rubrica cu indexul citit de proprietar pe apometre la apa calda si apa rece si suma aferenta ... (vezi toată discuția)
Penalitati la diferenta apa calda consumata daniel_toma daniel_toma Am primit de la asociatie o hartie prin care sunt somat sa platesc o diferenta de consum de aproximativ 200 mc apa calda, acumulata intr-o perioada de timp de ... (vezi toată discuția)