Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pt. practicienii in resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pt. practicienii in resurse umane

Am o mare nedumerire. Am intalnit in COR doua ocupatii diferite cu acelasi cod COR. Ce mai este si asta? :sorry:
Cred ca hingher cu ingrijitor de caine nu este cam acelasi lucru ...:)
este vorba despre HINGHER COD 916201
in noul cod nu mai exista denumirile de care se se vorbeste pe acest topic.
....poate ca da ......poate ca nu!
parerea mea! vorba lui Vacaroiu!
La mine asa apare in COR (varianta actualizata). Aveti dvs. alta?

9162 MUNCITORI NECALIFICAŢI, ÎN SERVICII PUBLICE, NECLASIFICAŢI ÎN GRUPELE DE BAZÃ ANTERIOARE

Alţi muncitori necalificaţi, în servicii publice, se ocupă cu conservarea, incinerarea şi înhumarea rămăşiţelor pământeşti umane şi animale, curăţirea şi desfundarea canalelor, haznalelor, pomparea lichidelor din puţuri colectoare, lucrări de salubrizare a localităţii etc.
Ocupaţii componente:
916201 ecariseur (hingher)
916201 ingrijitor caini in adaposturi
916202 gropar
916203 incinerator
916204 vidanjor-curatitor canale
916205 salubrizor
916205 prinzator caini
916206 absolventi invatamant preuniversitar fara atestat profesional
916207 operator deratizare, dezinsectie, dezinfectie
916208 lucrator pentru salubrizare
916209 lucrator utilaje specializate pentru salubrizare

___________
Ocupaţia "Operator deratizare, dezinsecţie, dezinfecţie" - cod 916207 - a fost introdusă prin art. 1 din Ordinul nr. 338/334/2003.
- Ocupaţiile "Prinzător câini" - cod 916205 - şi "Lucrător utilaje specializate pentru salubrizare" - cod 916208 - au fost introduse prin art. I din Ordinul nr. 170/179/2008.
- Codul ocupaţiei "Lucrător utilaje specializate pentru salubrizare" a fost modificat din 916208 în 916209 prin art. I din Ordinul nr. 397/451/2008.
- Ocupaţia "Lucrător pentru salubrizare" - cod 916208 - a fost introdusă prin art. I din Ordinul nr. 397/451/2008.