avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces

buna seara. am fost credul si am lasat fratelui meu pentru moment casa prin act de vanzare cumparare.in 2007 am auzit de la un nepot ca familia fratelui meu caruia ii lasasem casa prin act de vanzare cumparare nu o sa mi-o mai dea innapoi.am deschis proces la judecatoria brasov siam pierdut.la apel si recus a fost aceeasi concluzie.din auzite am inteles ca hotararea care o da judecatorul de fond,la brasov ,nu se anuleaza prin apel s-au recurs deoarece judecatorii colegi nu se contrazic unul pe altul.ca urmare am fost laCSM si am depus sesizare odata cu inaintarea contestatiei in anulare la recursul curtii de apel brasov.si de data aceasta contestatia in anulare s-a respins.mentionez ca a fost o simulare de act de vanzare cumparare si numai o intelegere intre frati.va rog restectos sa imi dati un raspuns clar:mai pot face ceva pe cale legala pentru ca este vorba de o casa in localitatea ghimbav pentru care am muncit si am economisit fiecare leut ca
sa mi-o pot cumpara.va multumesc
Cel mai recent răspuns: nemesisnmm , utilizator 22:32, 15 Ianuarie 2011
Din pacate nu puteti sa mai faceti nimic pentru ca simulatia ati facut-o dvs. Nimeni nu poate invoca propria sa culpa, astfel ca actiunea se va respinge .Cel mai bine este sa solutionati cazul pe cale amiabila cu fratele si sa nu ajungeti la proces .Daca ati facut si un alt inscris intre frati din care sa rezulte adevarul ati fi mai avut o sansa .

Buna seara!
As dori un raspuns daca se poate pentru un termen in care a fost emisa o decizie de concediere.In data de 19.07.2010 persoana care a primit decizia de concediere pentru abateri disciplinare grave a intocmit o nota informativa catre conducerea societatii in care a relatat faptele asa cum s-au intamplat(deci societatea a luat la cunostinta de savarsirea abaterii).
In data de 20.08.2010 a fost emisa decizia de concediere.Considerati ca termenul legal de 30 zile calendaristice a fost respectat conform art 101 din CPC?
nemesisnmm a scris:


Buna seara!
As dori un raspuns daca se poate pentru un termen in care a fost emisa o decizie de concediere.In data de 19.07.2010 persoana care a primit decizia de concediere pentru abateri disciplinare grave a intocmit o nota informativa catre conducerea societatii in care a relatat faptele asa cum s-au intamplat(deci societatea a luat la cunostinta de savarsirea abaterii).
In data de 20.08.2010 a fost emisa decizia de concediere.Considerati ca termenul legal de 30 zile calendaristice a fost respectat conform art 101 din CPC?




Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Ianuarie 2011
nemesisnmm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen emitere decizie concediere nemesisnmm nemesisnmm Buna seara! As dori un raspuns daca se poate pentru un termen in care a fost emisa o decizie de concediere.In data de 19.07.2010 persoana care a primit ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament in conditii de urmarire penala rosanaa_i rosanaa_i Buna ziua. Parintii mei sunt intr-o situatie delicata deoarece in anul 2010 au cumparat un apartament impreuna cu fratele meu. Parintii detin ½ la fel ... (vezi toată discuția)
Dreptul de mostenire pallacra pallacra Buna ziua,as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva daca se poate vizavi de urmatoarea situatie:am un copil din afara casatoriei ,iar tatal sau a decedat acum ... (vezi toată discuția)