Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA import din UE fara TVA si vinzare in Romania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

import din UE fara TVA si vinzare in Romania

Buna ziua,
Vreau sa import marfa fara TVA din UE. si sa o vind in R omania.Cum pot evita plata TVA sau cum pot vinde aceasta marfa fara TVA.Sa-mi fac firma neplatitoare de TVA?
Buna ziua ,am si eu o intrebare referitoare la acest subiect.Daca e vorba de situatia inversa, adica sa iei marfa din Romania si sa o comercializezi in strainatate, care sunt procedurile?Unde se plateste tva ul ce taxe se percep?Sanatate