Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

insolventa

Daca o firma este in insolventa si are deja si lichidator dar angajatii prin CCM au dreptul la salarii compensatorii de 10 salarii dar se platesc numai 5 si nici cei 5 salarii nu sunt sigure. Ce se poate face ca sa se primeasca angajatii drepturile cuvenite?
Se pot inscrie la masa credala cu diferenta de salarii ...
Creantele salariale se inregistreaza din oficiu in tabelul de creante de catre administratorul judiciar( art. 3 pct.10 Legea 85/2006). In acest sens, se depun statele de plata. Daca faceti referire la salarii compensatorii, depuneti la dosarul cauzei, contractul colectiv de munca, din clauzele caruia reiese obligatia de plata a celor 10 salarii. Intocmiti dosarul si catre AJOFM, pentru acoperirea a trei salarii si din Fondul de garantare ( Legea 200/ 2006).

Cu stima,
Minodora Sorian