avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre demisie

In cazul in care angajatul demisioneaza, angajatorul il poate obliga sa stea in preaviz ?Daca da, cate zile ?
Dar daca angajatul isi da demisia si in cerere e specificat, cu acordul partilor , mai e nevoie de preaviz ?
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: ingerassweety , utilizator 13:08, 18 Ianuarie 2011
1. Angajatul este obligat sa efectueze perioada de preaviz de 15 zile (f-tii executie).
2. Nu este vorba de demisie ci de cerere privind incetarea contractului cu acordul partilor, caz in care, angajatorul trebuie sa-si dea acordul, iar partile pot conveni sa renunte la preaviz.
In cazul demisie, anagajatorul poate uzita de dreptul sau la preaviz de 15 zile calendaristice.
Demisia este actul unilateral an angajatului, prin care acesta hotaraste sa inceteze relatiile de munca cu angajatorul ( nu se cere acordul angajatorului)
Desfacerea contrcatului de munca cu acordul partilor este un alt mod de incetare cim, fiind necesar, asa cum se numeste modalitatea ..."acordul ambelor parti"
Deci indiferent ce ati scris in cerere..daca este demisie..ramane demisie si CIM-ul va fi desfacut cu art.79 din Codul Muncii, daca ati scris ca se desface cu acordul aprtilor, CIM-ul se desface in baza art 55 lit b) din Codul Muncii.
ingerassweety a scris:

In cazul in care angajatul demisioneaza, angajatorul il poate obliga sa stea in preaviz ?Daca da, cate zile ?
Dar daca angajatul isi da demisia si in cerere e specificat, cu acordul partilor , mai e nevoie de preaviz ?
Va multumesc anticipat !


Una este incetarea c.i.m. cu acordul partilor, iar alta este incetarea prin demisie.

In prima situatie (art.55 lit.b C.mun.) nu se acorda preaviz.

In a doua situatie, regula în materie de încetare a contractului individual de muncă din iniţiativa salariatului este încetarea după expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile art. 79 din Codul muncii. Prin excepţie, este posibila incetarea c.i.m. fara efectuarea preavizului numai in cazurile renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv sau in cazul in care angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Va doresc, o zi buna.
Ultima modificare: Marți, 18 Ianuarie 2011
ingerassweety, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie bibipopescu bibipopescu Daca un angajat isi scrie demisia, iar angajatorul i-o aproba la zi, cu ce articol i se poate desface contractul de munca? art.55 B-acordul partilor sau ... (vezi toată discuția)
Demisie anton i anton i Buna seara, vreau sa imi dau demisia de la locul de munca fara a sta in preavizul de 15 zile.Se poate ca angajatorul sa nu mai imi dea cartea de munca sau sa ... (vezi toată discuția)
Art 55 b cu preaviz? cporanc cporanc Am facut cerere pt incetarea contractului de munca cu art 55 lit.b, dar am folosit si termenul de preaviz referitor la cate zile mai lucrez acolo.NU am folosit ... (vezi toată discuția)